Az adatvédelmi biztos hivatalból vizsgálatot indított, miután olyan információkat kapott, hogy egyes fővárosi kerületi önkormányzatoknál is gyakorlat - különösen a parkolási engedélyek kiadásánál - a személyi igazolványok és más okmányok fénymásolása. Péterfalvi Attila ezért több budapesti polgármesteri hivatalt is megkeresett levélben, hogy valóban másolják-e az igazolványokat. Egyelőre néhány önkormányzat válaszolt megkeresésére, és ők azt állították, hogy nálunk nincs ilyen gyakorlat. A biztos azt nem kívánta elárulni, hogy pontosan mely önkormányzatokat kereste meg.
Az [origo] kérdésére az ombudsman elmondta, nincs nyomozati jogköre, bár arra azért lenne lehetősége hivatalának, hogy "próbaügyintézés" során kiderítse, valóban másolják-e az okmányokat. Péterfalvi szerint ugyanakkor nincs oka azt feltételezni, hogy az önkormányzatok - amelyek rendszerint eddig is tartották magukat az állásfoglalásaihoz - ebben az ügyben félretájékoztatnák.
Az adatvédelmi ombudsman több okból is kifogásolja az okmányok másolását. Személyes adatok kezelése csak törvényi felhatalmazáson vagy az adott személy önkéntes hozzájárulásán alapulhat. Mint az országggyűlési biztos az [origo]-nak elmondta, az igazolványok másolására nincs jogszabályi felhatalmazás, és az is megkérdőjelezhető, hogy az érintettek valóban önként járulnak-e hozzá ahhoz, hogy az önkormányzati vagy céges ügyintézők másolatot készítsenek az okmányaikról.
Péterfalvi megjegyezte azt is, hogy amikor az állam milliárdokat költ arra, hogy minél biztonságosabbak legyenek a személyi okmányok, akkor nem szerencsés, hogy egyre több helyen fénymásolják azokat.
Az országgyűlési biztos már tavaly jelezte, hogy 2004-ben kiemelten foglalkozik majd az igazolványmásolásokkal. Az [origo]-nak most azt mondta, hogy ha például valamelyik önkormányzatnál ilyet tapasztal, akkor nem fog visszariadni attól sem, hogy éljen az idei évtől ráruházott hatósági jogkörrel. Az ombudsman ugyanis most már nemcsak állásfoglalást, hanem kötelező erejű határozatot is hozhat, amely ellen bíróságon lehet jogorvoslatot kérni. Bíróság előtt azonban már az adott hivatalon vagy cégen van a bizonyítási kényszer: neki kell bizonyítania, hogy jogszerűen járt el.
Az [origo] is beszámolt arról, hogy egyes cégeknél - például mobilszolgáltatóknál, autókereskedéseknél, bankoknál - bevett gyakorlattá vált, hogy csak úgy kötnek szerződést az ügyféllel, ha előtte lemásolhatják személyi okmányait. Mint arról az [origo] hírt adott, másolják az okmányokat az autók vámkezelését végző 7. számú vámhivatalban is. A másolást jellemzően biztonsági okokkal magyarázzák, azzal, hogy így próbálják kiszűrni a csalókat.