"Ma Magyarországon nincs senki, aki megvédené az emberek biztonságát" - jelentette ki Orbán Viktor, a Fidesz Magyar Polgári Szövetség elnöke szombaton, a szövetség első gyűlésén, a Budapest Sportarénában. "Sokan azt hitték, hogy a jóléti rendszerváltoztatás jólétet is jelent, de aztán kiderült, hogy azt csak óvatosan" - utalt beszédében Orbán a Medgyessy-kormány választási jelszavára.
A közel 12 ezer küldött előtt tartott gyűlésen a Fidesz meghirdette a "Munka, otthon, biztonság" jelszavait. Orbán ezek kapcsán kijelentette: az országban egyre nő a bizonytalanság, amely kiszolgáltatottságba torkollott. "Mi nem modern, hanem biztonságos létre vágyunk, amelyben a munka és a jólét összetartozik" - fogalmazott.
Orbán a gyűlésen kezdeményezést indított a költségvetés módosítására. Felkérte a szövetség tagjait és támogatóit, hogy gyűjtsenek össze egymillió, a költségvetés módosítását támogató aláírást.
"Odalett a mindennapok biztonsága"
A Fidesz elnöke Magyarország májusi uniós csatlakozása kapcsán kijelentette: nehéz helyzetben csatlakozunk az EU-hoz, mert "odalett a mindennapok biztonsága". A csatlakozás jelentősége, hogy "azok maradhassunk, akik vagyunk" - vélekedett Orbán, aki szerint a tagjelölt országok belépésével Európa újraegyesítése történik meg.
Orbán beszámolt a Fidesz tavaly májusi kongresszusán meghirdetett polgári szövetséggé alakulásról is. "A nemzeti szövetség fél évszázada nem volt olyan erős és egységes, mint ma" - fogalamazott. Elmondta hogy a 176 egyéni választókerületből 167-ben megválaszották az új elnököt. Közűlük 68 új ember. A 32 budapesti választókerületből pedig 18-ban választottak új elnököt. "A munkát elvégeztük, megszületett az első európai néppárt Magyarországon" - összegezte mondanivalóját Orbán.
"Tisztelt hölgyeim és uraim! Tegnap a szocialista miniszterelnök és kormánya lemondott" - kezdte megnyitó beszédét Kövér László, a Fidesz MPSZ országos választmányának elnöke, majd a hálás közönség rövid nevetése után hozzátette: "sajnos csak Lengyelországban". Kövér elmondta, a Fidesz azért jött létre 1988-ban, mert "úgy éreztük, hogy elég volt". Úgy vélte azonban, hogy a Fidesz csak a szövetséggé alakulással vált igazán komoly poltikai erővé. Beszéde végén köszöntötte a gyűlés 1988-as születésű résztvevőit is, mert - mint mondta - ők idén érik el azt a kort, hogy beadhassák jelentkezésüket a Fideszbe.
Megtört Medgyessy
Gyürk András, a Fidelitas elnöke a kormányfőt "megtört, látható szerepzavarokkal küszködő" emberhez hasonlította és a "lakossági fórumok sztárjának" nevezte. "Adjátok vissza a régi Medgyessynket" - kérte.
Szűrös Mátyás, a Szociáldemokrata Párt elnöke pedig a "torz internacionalizmust képviselő kommunistákat bírálta". Mint fogalmazott: az igazi szociáldemokrata pártnak a nemzeti oldalon van a helye.
"Kedves Viktorom"
"Kedves barátaim, kedves Viktorom" - kezdte beszédét Wilfired Martens, az Európai Néppárt elnöke. A politikus kijelentette: "Magyarország szabadabb országgá válik, ha ismét Orbán Viktor ismét miniszterelnök lesz". Martens szavait hatalmas tapssal és lábdobogással üdvözölték a jelenlévők.
Martens úgy vélte, hogy a Fidesz képviseli a rendszerváltozást elindító szabadságvágyat. "Hadd tűnjenek el a múlt árnyaiban, ahonnan jöttek" - mondta az Európai Parlament legnagyobb frakcióját alkotó Európai Néppárt elnöke.
Nosztalgiafilm a párt első évéről
A gyűlésen bemutattak egy filmet a Fidesz első éveiről. A képeken feltűnő szakállas Orbán Viktor és Áder József, illetve a hosszú hajú Kövér László hatalmas tapsot kaptak a közönségtől, akárcsak a Fidesz többi vezető politikusa.
A bejátszás után Schmitt Pál, a Fidesz alelnöke beszélt arról, hogy a szövetség közel megháromszorozta tagjainak számát. A Fidesz EP- választási listáját vezető Schmitt saját politikai szerepvállalásáról elmondta: minden nap 6 óra és a vekker megszólalása előtt kel, hogy - mint fogalmazott - "tehessen a családjáért".
Schmitt úgy vélte, hogy a májusi EP-választás bizalmi jellegű szavazás lesz arról, hogy mennyire elégedettek az emberek a kormány munkájával. Az alelnök szerint nagy esély van rá, hogy a Fidesz több mint a szavazatok 50 százalékát megszerezze. Úgy vélte ugyanakkor, hogy nem csak a jövőre kell figyelni, hanem a jelenre is. "Nem mindegy, hogy milyen állapotban vesszük át az országot 2006-ban" - mondta.