Kivonulhat Magyarországról a cukorbetegek inzulinellátását biztosító egyik külföldi cég. A másik jelentős inzulingyártó szerint pedig komoly gyógyszerellátási gondokat okozhat, ha az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) nem módosítja a gyógyszerár-támogatások áprilistól meghirdetett 15 százalékos csökkentését.
Jermendy György, a Magyar Diabetes Társaság főtitkára az [origo]-nak elmondta: Magyarországon 100-120 ezer cukorbeteg kap inzulinkezelést. Jelenleg két cég van, amely az ő gyógyszerellátásukat biztosítja, így - mint fogalmazott - "könnyű kikövetkeztetni", hogy súlyos problémákat okozna, ha valamelyikük kivonulna az országból. Jermendy szerint van ugyan egy harmadik cég, de az újfajta inzulinkészítményeket forgalmaz, amelyek nem helyettesíthetik a hagyományos inzulinkezelést.
Az [origo] információi szerint a kivonulását bejelentő cég a dán Novo Nordisk Kft. Megkerestük telefonon a céget, de központi telefonszámán mindössze annyi felvilágosítást kaptunk, hogy minden, az üggyel kapcsolatos nyilatkozatot letiltottak, így senkit nem kapcsolhatnak.
A gyógyszerhiányt jósló cég az amerikai Lilly Hungária Kft. A cég megkeresésünk után közleményt adott ki, amelyben többek között a következők olvashatók: "Az emberi felhasználásra kerülő gyógyszerek és egyes tápszerek átmeneti árszabályozásáról szóló kormányrendelet több tisztázatlan kérdést vet fel a folyamatos inzulinellátás biztosítása kapcsán. A nehézségeket jeleztük az Egészségügyi Szociális és Családügyi Minisztérium felé, egyben az inzulin ellátás folyamatosságát biztosító több megoldási javaslattal éltünk. Bár konstruktív tárgyalási szándékunkat eddig több fórumon is jeleztük, a fenti megkeresés ellenére a tárgykörben érdemi tárgyalások vállalatunkkal eddig nem kezdődtek meg".
Szabó László, a Lilly Hungária Kft. vezetője az [origo]-nak elmondta: a cég nem tervezi a magyar piacról való kivonulást, ugyanakkor a szigorított gyógyszerár-támogatási rendszer miatt "borzasztó nehéz helyzetbe kerülnek a cégek". Szabó szerint a puhatolózás már megindult a gyógyszergyártók és az egészségügyi tárca között, de konkrét tágyalást - legalábbis a Lillyvel - eddig nem kezdett a tárca. A cégvezető említett ugyan olyan céget, amellyel már megegyezett az egészségügyi minisztérium, ugyanakkor kijelentette: a gyógyszergyártók többsége még kivár.
"Engem az érdekel, hogy kössenek olyan megállapodást, hogy egy cukorbeteg se maradjon inzulin nélkül egyetlen napra se" - mondta az [origo]-nak Kincses János, a Magyar Cukorbetegek Országos Szövetségének (MCOSZ) elnöke. Kincses szerint már hónapokkal ezelőtt felhívták az OEP figyelmét, hogy az április 1-től hatályba lépő hatósági gyógyszerár miatt a cégek elhagyhatják az országot, amiből komoly ellátási problémák lehetnek. Kincses szerint megengedhetetlen, hogy bármilyen akadály legyen az inzulinellátásban, mivel a szer a cukorbetegek számára "életmentő". Ha egy cukorbeteg pár napig nem jut gyógyszeréhez, "olyan kóma áll be nála, amelyből nem hozható vissza" - mondta.
Az elnök úgy vélte, elsősorban a kormányzat a hibás a most kialakult bizonytalanságért. Mint mondta, érthetetlen, hogy az egészségügyi tárca miért nem lépett eddig az ügyben, mikor a gyógyszergyártók már a gyógyszerár-támogatás tavaly év végi csökkentésébe is csak nehezen mentek bele. "Akkor olyan ígéret volt, hogy többet ilyen nem lesz, most mégis valami hasonló van" - állította Kincses.
A cégeket ráadásul semmi nem kényszeríti arra, hogy megtartsák a kis magyar piacot - vélekedett az elnök. Az inzulinkészítmények ugyanis a világ minden táján keresettek, ráadásul Magyarországon áruk jóval - 30-40 százalékkal - olcsóbb, mint Európában.
Kincses szerint az egészségügy nincs felkészülve egy esetleges inzulinhiányra. A két cég jelenleg 45-55 arányban biztosítja a cukorbetegek ellátását. Egyikük azonban ampullás, injekcióval beadható, míg másikuk úgynevezett "pen"-nel adagolható készítményeket árul. Kincses szerint az első probléma, hogy az OEP nem tudná rövid időn belül biztosítani a kieső inzulinmennyiséget. Ha pedig mégis, akkor sem hárulna el a probléma, a két cég adagolási módszere ugyanis nem kompatibilis. Így Kincses szerint sok tízezer beadóeszközre is szükség lenne és több tízezer beteget át kellene állítani az új kezelési módra, amelyet legtöbbjük esetében csak kórházban lehetne megoldani, mivel a háziorvosok nincsenek felkészülve egy ilyen feladatra. Kincses szerint így, ha valamelyik cég kivonulna az országból, "összeomlana az inzulinellátás".
Tóth Judit, az egészségügyi tárca szóvivője az [origo]-nak kijelentette: jelenleg egyetlen inzulinkészítménnyel sincs ellátási probléma és a kormány ezt a jövőben is garantálja. A cukorbetegek változatlan feltételekkel juthatnak hozzá megszokott gyógyszereikhez" - mondta. A szóvivő tagadta, hogy a szóban forgó cégek kivonulnának a magyar piacról. Arra a kérdésünkre, hogy folytat-e az OEP, vagy az egészségügyi tárca tárgyalásokat a kivonulással fenyegető cégekkel ugyanakkor csak annyit mondott: "azt, hogy kivel miről tárgyalunk, nem szeretnénk felfedni".
Többször kerestük telefonon az OEP-t is. A sajtóosztályon az ügyről mindössze annyit mondtak, hogy az inzulinellátásban nem lesz fennakadás, ha egyéb kérdésünk van, akkor a gyógyszergyártó cégeket keressük. Arra a kérdésünkre, hogyan biztosítja majd az OEP az inzulinellátás zavartalanságát, nem válaszoltak, mint ahogy arra sem, hogy folytat-e az OEP tárgyalásokat a két céggel.
Sáling Gergő