Városőrség vigyázna a rendre Budapesten

Vágólapra másolva!
Városőrség, vagy önkormányzati rendőrség néven egy új, rendészeti feladatokat ellátó testületet hozna létre a fővárosi önkormányzat városrendészeti bizottságának MSZP-s elnöke. Az 1000-1500 fős, egyenruhás testület lépne fel az illegális árusok és a szabálytalanul parkoló autósok ellen, emellett akkor is bírságolhatna, ha valaki illegális szemétlerakóba hordja a hulladékot, de vigyázna a játszóterekre is.
Vágólapra másolva!

Danielisz Béla, a fővárosi önkormányzat városrendészeti bizottságának MSZP-s elnöke az [origo]-nak elmondta, hogy önkormányzati rendőrség (más néven városőrség) létrehozását kezdeményezi. Danielisz szerint több országban, így többek között Csehországban, Szlovákiában, Lengyelországban is van ilyen testület a nagyobb városokban. Korábban, az első világháború előtt pedig Magyarországon is létezett ilyen szervezet.

A fővárosi politikus szerint a jelenlegi közterület-felügyeletet megszüntetve, annak bázisán kellene létrehozni az új testületet. Danielisz szerint azért lenne szükség a fővárosban az új szervezetre, mert nem elegendőek a jelenlegi eszközök a szabálysértési ügyekkel kapcsolatos hatékony fellépéshez.

Az önkormányzati rendőrség vagy városőrség néven létrejövő új, egyenruhás szervezet feladata lenne a tervek szerint például a közterületi illegális árusítás elleni fellépés, de akkor is intézkedhetnének, ha valaki engedély nélkül foglal el közterületet, például építkezéshez. Feladatuk lenne a szabálytalanul parkoló autók elszállítása, a parkolás rendjének betartatása is. Emellett akkor is bírságolhatnának, ha valaki illegális szemétlerakóba hordja a hulladékot, de vigyázhatnának a játszóterekre, járőrözhetnének iskolák környékén, így bűnmegelőzési feladatokat is elláthatnának.

A bizottsági elnök szerint a jelenlegi 260 fős közterület-felügyelet bázisán egy1000-1500 fős városőrséget kellene felállítani a hatékony működéshez. Így Danielisz szerint optimális esetben néhány hónap alatt érezhetően javulna a közbiztonság Budapesten.

Az önkormányzati rendőrök Danielisz elképzelései szerint nem kapnának fegyvert, ehhez ugyanis módosítani kellene az Alkotmányt, emellett ez nem is feltétlenül szükséges - véli a politikus. Elegendőnek tűnik a közterület-felügyelőknek jelenleg biztosított gázspray és járőrkutya használata. Az új szervezet éves költsége mintegy 5 milliárd forint lenne. Mivel azonban a megszüntetendő közterület-felügyelet 1,1 milliárdba kerül, ezt az összeget kellene kiegészíteni az említett 5 milliárdra.

A városőrség létrehozásához törvénymódosításra is szükség volna, így a parlamentnek kell a Danielisz által kidolgozott tervekről dönteni. A fővárosi képviselő azt mondta, már egyeztetett Lamperth Mónika belügyminiszterrel és Pál Tibor politikai államtitkárral is a kérdésről, mindketten támogathatónak tartották a javaslatot. Emellett Medgyessy Péter miniszterelnökkel is ismertette elképzeléseit, amikor a kormányfő a Városházára látogatott. A szocialista képivselő szerint emellett az is segítheti tervei megvalósulását, hogy az MSZP választási porgramjában is szerepelt az önkormányzati rendőrség létrehozása.

Szálka Miklós (Fidesz) fővárosi képviselő, a városrendészeti bizottság tagja szintén támogatná a városőrség létrehozását, bár Danielisztől eltérő elképezléseket is említett az ellenzéki politikus, de hozzátette azt is, hogy ezek ötletek, nem egy részeletesen kidolgozott javaslat. Szerinte nem kellene megszüntetni a közterület-felügyeletet, ez a szervezet továbbra is végezhetné eddigi feladatait. Az új, szerinte 200-500 fős testület feladata lehetne, hogy a forgalomra figyeljenek, védjék a gyalogosokat az agresszív autósoktól, figyeljenek a közlekedés rendjére. Emellett a graffitiseket vagy más kisebb szabálysértések elkövetőit is felelősségre vonhatnák és segíthetnének a turistákat útba igazítani. Szálka szerint elsősorban fiatalokkal, egyetemistákkal tölthetnék fel a szervezetet, akiket a rendőrökhöz képest sokkal rövidebb idő alatt lehetne kiképezni.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!