Altatógépek, inkubátorok, monitorok - elsősorban ezekből a készülékekből lenne égetően szükség többre a főváros legnagyobb kórházában, a Péterffyben. "Ha összeadnánk a sürgősen cserére szoruló készülékek árát, 140 millió forint állna a számlán" - mondta a Magyar Hírlapnak Budaházy Emil főigazgató. A kórház összes eszközének tíz százaléka igazán korszerű, és körülbelül ugyanennyi műszer teljesen elavult. Az igazgató szerint ezzel a Péterffy a középmezőnybe tartozik. A kórház 2005-ig 148 millió forintnyi műszert kap a tulajdonos fővárosi önkormányzattól, ezt évente húszmillióval egészíti ki.
A kórházak műszereinek amortizációját nem finanszírozza az egészségbiztosító (OEP), a műszerek biztosítása a fenntartók, legtöbb esetben tehát az önkormányzatok feladata. A Komárom-Esztergom megyei Szent Borbála Kórház 2001 óta nem kapott pénzt gép-, illetve műszervásárlásra az önkormányzattól. "Azt az MRI készüléket, amelyre a jogszabályban rögzített minimumfeltételek teljesítéséhez lenne szükség, idén sem kapjuk meg" - mondta a Magyar Hírlapnak Móroczné Tóth Ildikó főigazgató.
Az Uzsoki utcai kórház ortopéd osztályának az ízületi tükrözéshez szükséges műszerek pótlása okoz gondot. A használati utasítás szerint 200-250 műtétet lehetne végrehajtani azokkal, de van, hogy hétszázat is kénytelenek végigcsinálni velük.
"A műszerkészlet 10-15 százalékát le kellene cserélni, szerencsére az elavultságot a betegek nem érzik a bőrükön" - mondta a lapnak Gyöngyösi Pál, a dunaújvárosi kórház orvos-igazgatója. A nyolc-tíz éves gépek technikailag jók, ám karbantartásuk, javításuk egyre drágább. A dunaújvárosi kórház - csakúgy mint a legtöbb - kénytelen bérelni a nagy műszerek többségét, és a tulajdonos helyett maga fizeti a lízingelés részleteit.