Nincs elég sugárterápiás központ

Vágólapra másolva!
Legalább tízezer daganatos beteg nem részesül megfelelő ellátásban Magyarországon. Az ország 40 besugárzókészülékéből csak 32 működik, egy részük ráadásul mielőbbi cserére szorul. Az ellátás egyenlőtlen is: a Dél-Alföldé eléri a nyugat-európai értéket, maga mögött hagyva a budapesti régiót is, míg másutt azonban nagy a lemaradás - írja a Népszabadság.
Vágólapra másolva!

Évente 56 ezer új rákos megbetegedést regisztrálnak Magyarországon, a betegek közül minden másodiknak szüksége volna sugárterápiára, az így kezeltek száma azonban tavaly nem érte el a 18 ezret sem - írja a Népszabadság. Az Országgyűlés egészségügyi bizottságának jelentése szerint az országban minimálisan szükséges negyven besugárzó készülék helyett csak harminckettő működik, egy részük cserére szorul. A szakorvosi álláshelyeknek tizenhét százaléka betöltetlen. Szükség volna a szakképzés színvonalának emelésére is: az orvosok egy része nem tudja, mikor, milyen beteget kell sugárkezelésre küldeni.

Ésik Olga, a Pécsi Tudományegyetem tanszékvezető egyetemi tanára, aki az elmúlt években folyamatosan készített tanulmányokat a sugárterápia fejlesztéséről, megállapította, hogy a legnagyobb gond az ellátás egyenlőtlensége: Magyarország egyes régiói, például a Dél-Alföld sugárterápiás ellátottsága eléri a nyugat-európai értéket, maga mögött hagyva a budapesti régiót, illetve Északkelet-Magyarországot. Három új sugárterápiás központ létesítésére lenne szükség, - Egerben, Székesfehérváron és Budapesten a Semmelweis Egyetemen -, hogy egységes legyen az ellátás.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!