"A sugárkezelések száma 1998 és 2003 között több mint a két és félszeresére nőtt, ezért büszkén vállalom az állampolgári jogok biztosa előtt a beszámolót" - mondta az egészségügyi miniszter szombaton annak kapcsán, hogy Lenkovics Barnabás a sugárterápiás ellátás helyzetének kivizsgálására kérte fel őt.
Lenkovics Barnabás közölte: pénteken levelet juttatott el az egészségügyi miniszterhez, amelyben a sugárterápiás ellátás helyzetének kivizsgálására és a szükséges intézkedések megtételére kérte a tárca vezetőjét. Az ombudsman elmondta: az illetékes szervezet által elvégzendő vizsgálatot egy újságcikk nyomán kezdeményezte, amely szerint egy megyei kórházban sok esetben napokig, vagy akár hetekig nem működik a sugárterápiás berendezés, és így a kieső időben nem érhető el az adott egészségügyi szolgáltatás.
A Népszabadság értesülései szerint minden második daganatos betegnek szüksége lenne sugárkezelésre, ám az így kezeltek száma tavaly a 18 ezret sem érte le, holott évente 56 ezer új rákos megbetegedést regisztrálnak.
"Minden állampolgárnak alkotmányos alapjoga a folyamatos hozzáférés lehetősége a lehető legmagasabb szintű egészségügyi ellátáshoz" - mondta Lenkovics Barnabás, hozzátéve, hogy ebben az esetben nemcsak az egészséghez való jogról, hanem életre közvetlenül veszélyesnek tekintett betegségekről van szó. Mint mondta, a miniszternek 30 napon belül kell tájékoztatnia őt a vizsgálat eredményéről és a megtett intézkedésekről. Hozzátette: az esetleges további vizsgálatról a válasz ismeretében dönt.
Kökény Mihály egyelőre nem kapta meg Lenkovics Barnabás levelét, de a témával kapcsolatban elmondta: az ország tizenkét sugárterápiás központjában az elmúlt években többmilliárd forintos beruházások zajlottak le, közöttük a szombaton átadott gyulaiban is, amelyik több mint 650 millió forintba került. "A sugárterápiás központok további fejlesztéseiről a tárcának kész tervei vannak, amelyeket az anyagi lehetőségek függvényében fogunk megvalósítani" - mondta.