A Baumag Szövetkezet több tucat kárvallottja tüntetett kedd délelőtt nagy feltűnést keltve, táblákkal, magyar zászlókkal az Európai Parlament strasbourg-i épületénél: amiatt tiltakoztak, hogy - mint mondták - a szövetkezet becsapta őket, és a magyar hatóságok nem tesznek hatékony lépéseket az ügy kivizsgálására, a felelősök megbüntetésére. A tüntetők az MTI tudósítójának elmondták: azért jöttek az Európai Parlamenthez, hogy a külvilág figyelmét is felhívják az ügyre, és arra, hogy mennyire védtelenek a kisbefektetők Magyarországon. "Most, hogy beléptünk az Európai Unióba, bármelyik EU-állampolgárral is megtörténhet mindaz Magyarországon, amit mi elszenvedtünk" - indokolták lépésüket. Mint hozzátették, a Baumag-tagok száma 18 ezer, de családtagjaikon keresztül még ennél is lényegesen több embert érint az, ami történt.
A szövetkezet - amely az átlagosnál 1-2 százalékkal magasabb kamatok ígéretével gyűjtött pénzeket - immár több mint hat hónapja nem fizet, 104 milliárd forinttal nem tud elszámolni, vezetősége közgyűlést sem akar összehívni. "Ez nagy volumenű rablás, a fehérgalléros bűnözés csúcsa" - nyilatkozták a felháborodott tüntetők. Szerintük törvénymódosításra lenne szükség Magyarországon a befektetők védelmére, hiszen nem ez az első hasonló eset. Saját problémájuk megoldását pedig attól remélik, hogy az állam átvehetné a Baumag-vagyont, s kifizethetné a követeléseket. Azt elfogadhatatlannak mondták, amit a hatóságok tanácsolnak nekik, azaz hogy pereskedjenek pénzeik visszaszerzéséért. A befektetők jelentős része idős ember, márpedig egy-egy ilyen per évtizedig is eltarthat.
Az elkeseredett tüntetők bírálták a magyar politikusokat, akik - mint mondták - semmit sem tesznek érdekükben. Külön is megemlítették az ügyészséget, amely "bűncselekmény hiányára", a "tettes személyének beazonosíthatatlanságára" hivatkozik, s beszünteti a nyomozást, illetve a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletét (PSZÁF), amely szerintük ki akar bújni saját felelőssége alól, miközben tudott az ügyről, csak éppen lapított. Arra a PSZÁF-érvre reagálva, hogy a szövetkezeti forma nem tartozik a PSZÁF fennhatósága alá, az emberek kijelentették: a Baumag csak papíron volt szövetkezet, a valóságban banki tevékenységgel foglalkozott, ami viszont igenis a PSZÁF felügyelete alatt kell hogy álljon.