Vasárnap délután négy órakor a Kossuth téren tart megmozdulást a Kendermag Egyesület. Petíciót szeretnének átnyújtani a parlament elnökének, melyben azt kérik, hogy a kormány szakértők bevonásával állítson fel eseti bizottságot, és mérje fel a magyar drogpolitika hatékonyságát, majd tegyen javaslatot a parlamentnek a jelenlegi jogi szabályozás szükséges módosítására. Álláspontjuk szerint a magyar büntetőjog indokolatlanul szigorú a drogfogyasztókkal. "A csekély mennyiségű kábítószer személyes célra történő birtoklásának és megszerzésének ki kell kerülnie a Büntető törvénykönyvből, a drogfogyasztást nem szabad büntetőjogi eszközökkel szankcionálni." - áll többek között az Egyesület petíciójában.
Beszédet mond majd - többek között - Kurunczi Kinga, a marihuánafogyasztás miatt három és fél év fegyházbüntetésre ítélt és nemrég köztársasági elnöki kegyelemmel szabadult sándorfalvi lány. A diáklány azért kapott ilyen súlyos büntetést, mert egy osztálytársától elfogadott ötszáz forintot a közösen fogyasztott fűért. A lány nem volt dealer, a bíróság mégis három és fél évet rótt ki rá 2001-ben. Kinga a szegedi Csillag Börtönben ült azért, amit felmérések szerint a magyar kamaszok jelentős része hetente elkövet.
Az Egyesület nem a kábítószer- üzletből élőkre vonatkozó törvények megváltoztatását követeli, hanem a fogyasztókat fenyegető súlyos büntetések ellen lép fel, mondta a tüntetés egyik szervezője. Kurunczi Kinga esete bizonyítja, hogy már marihuána fogyasztsáért is börtönbüntetés járhat Magyarországon, miközben felmérések szerint a középiskolások harmada fogyasztott már marihuánát. Az Egyesület azt szeretné, ha több nyugat-európai országhoz hasonlóan a magyar törvények is különbséget tennének a kemény és lágy drogok között.
A tavalyi Kendernapot ellentüntetők szakították félbe, megdobálva a színpadra lépőket és sípolással tették élvezhetetlenné a színpadon elhangzottakat. A Lelkiismeret'88-hoz, a Szabad Magyarországért Mozgalomhoz és néhány polgári körhöz tartozó ellentüntetők egy csoportja akkor a rendőrség felszólítására sem távozott, és megrongáltak egy rendőrautót is. A szervezők idén ezért egészen addig nem hozták nyilvánosságra az esemény pontos időpontját, és helyszínét, ameddig ugyanoda és ugyanakkorra mások is bejelenthettek volna egy esetleges ellendemonstrációt. Információink szerint ezt a trükköt éppen a rendőrök javasolták nekik. Péntekre virradó éjjel lejárt a bejelentési határidő, így most már legális ellentüntetést nem lehet tartani. Az [origo] információi szerint a tavalyi tüntetés szervezői szervezetten ugyan nem jelennek meg a Kender-tüntetésen, de magánemberként, kifütyüléssel megpróbálják majd megzavarni a megmozdulást. Takács András, a tavaly ellentüntetést szervező Szabad Magyarországért Mozgalom vezetője az [origo]-nak azt mondta, hogy nem tartja lehetetlennek, hogy az ellenérzésekkel bíró állampolgárok ki fognak menni az idei tüntetésre is. "Több mint valószínű, hogy ott lesznek a barátaink, szóltunk az aktivistáinknak, hogy lesz ez a tüntetés. Szervezett módon természetesen ez nem történhet meg, és kérünk mindenkit, hogy törvényellenes módon ne provokáljanak. A kifütyülés azonban nem büntetendő." Takács szerint "jó húzás volt", hogy titokban tartották a tüntetés helyét és idejét, de azt nem lehet megakadályozni, hogy kíváncsi emberek elmenjenek a tüntetésre, és jelezzék, hogy nem értenek vele egyet.
A tavalyi tüntetéssel egyidőben az MDF ifjúsági szervezete is ellentüntetést tartott, de nem a Vörösmarty téren, hanem a szomszédos József nádor téren. Almássy Kornél, az MDF elnökségi tagja pénteken az MTI-nek azt mondta, hogy a párt és az Ifjúsági Demokrata Fórum idén is megjelenik a tüntetés közelében, a Kossuth téren. Most azonban nem tüntetni fognak, hanem sajtótájékoztatót tartanak a drogkérdésről. Almássy szerint nincs különbség drog és drog között, szerinte a marihuána épp olyan veszélyes, mint a heroin. Almássy ugyanakkor egyetért azzal, hogy a parlament állítsa fel a Kendermag által szorgalmazott szakértői bizottságot, de a Büntető törvénykönyv módosítását határozottan ellenzi. "Nincs átmenet a dekriminalizálás és a legalizálás között (...), mert egy szabálysértéssel nem lehet ellenállni a könnyű drogok fogyasztásának" - közölte.
Gusztos Péter, az SZDSZ országgyűlési képviselője viszont egyetért a Kendermag Egyesület törekvéseivel. Pénteken levélben fejezte ki nagyrabecsülését Mádl Ferenc köztársasági elnöknek, mert kegyelmet adott a tüntetésen is felszólaló Kurunczi Kingának. Levelét Gusztos így fejezte be: "Tisztelt Elnök Úr! Engedje meg, hogy ezúton fejezzem ki nagyrabecsülésemet emberséges, bölcs, belátó döntéséért. Egyúttal szeretném kifejezni reményemet, hogy hamarosan hazánkban is megtörténik a kábítószerek fogyasztóinak dekriminalizációja, s úgy változik meg a jogi szabályozás, hogy többé ne kaphassanak többéves börtönbüntetést néhányszor megbotló kamaszok."
A demonstráción fellép az Anima Sound System zenekar is. A szervezők körülbelül 2000 embert várnak vasárnap délutánra a Kossuth térre.
Magyari Péter