Az [origo] által megkérdezett hatósági állatorvosok nem tudták megmondani, jelenleg hogyan lehetne a szabályokat betartva kutyát szállítani egy másik uniós tagországba. Május 1-jéig ugyanis a kijelölt hatósági állatorvosok állíthattak ki igazolást, amellyel külföldre lehetett vinni a kutyákat vagy macskákat. Az uniós csatalakozáskor megváltoztak a szabályok, az állatorvosok azonban nem tudják, most milyen igazolást kellene kiállítaniuk. Csak olyan űrlapokat tudnának adni hivatalos igazolásként, amelyek az Unió területére való belépést engedélyezik az állatokkal. Ilyen űrlapot azonban május 1-je óta már nincs értelme kitölteni, ha egy másik uniós országba akarunk utazni. Több állatorovos ezért nem hivatalosan azt tanácsolta, ne kérjünk semmilyen igazolást, inkább bízzunk a határőrökben.
Molnár Tamás, az agrártárca állategészségügyi osztályának munkatársa elismerte, hogy jelenleg joghézag van a kutyák szállításának szabályozásában: csak július 3-tól vezetik be az országban a kutyaútlevelet, a május 1-je előtti igazolások már nem érvényesek. Molnár szerint ugyanakkor rövid időn belül megkapják az állatorvosok azokat az új űrlapokat, amellyekkel júliusig lehet szabályosan szállítani a kutyákat. A szakember állította, hogy ez már most is letölthető a minisztérium honlapjáról. Egyelőre azonban csak olyan űrlapot találtunk, amely kutyák és macskák kereskedelmi célú szállításához használható.
Molnár Tamás elmondta azt is, hogy júliustól kizárólag útlevéllel lehet kutyát, macskát, vadászgörényt és néhány más, kistestű állatot másik országba vinni. Az útlevél kiállításának feltétele, hogy az állat azonosítható legyen. Ezt jelenleg kétféleképpen lehet megoldani: vagy tetoválni kell az állatokat, vagy mikrochipet kell a bőrük alá ültetni. Ez jelenleg egy kutya esetében 6 ezer forintba kerül. 2008 után már csak a mikrochipet fogadják el.
Az egyedi azonosítójel mellett veszettség ellen is be kell oltani az állatokat, de nem csak a kutyákat, hanem a macskákat is. Aki Nagy-Britanniába, Írországba vagy Svédországba utazna együtt kedvencével, annak még egy szigorú állatorvosi vizsgálatot is el kell végeztetnie az állaton. Az útlevelet minden olyan állatorvos kiállíthatja júliustól, aki veszettség elleni védőoltást beadhat, vagyis gyakorlatilag szinte minden rendelőben kérhetjük az új okmányt.
Orodán Sándor, a határőrség szóvivője szerint a kutyák Unión belüli szállításánál nincs érdemi változás a korábbiakhoz képest. Kajzinger Tibor ezredes, a VPOP főosztályvezetője is úgy vélte, hogy a gyakorlatban nem okoz problémát a kutyák szállítása, mert lényegében senki sem ellenőrzi a hobbiállatokat a határon. Az ezredes szerint így az oltási bizonyítvánnyal is elindulhatunk külföldre.