Vizsgálatot indított a honvédelmi miniszter annak kiderítésére: ki tudhatott minisztériumánál arról, hogy az An-26-os szállítógép vásárlásával megbízott cég vezetője ellen lopás, köz- és magánokirat-hamisítás miatt büntetőeljárás folyt a közelmúltban - írja a Népszabadság. Veres Istvánt 2002 májusában első fokon, majd idén januárban jogerősen is másfél év felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte a bíróság. Verest a honvédség szolnoki repülőbázisán műszaki szolgálatvezetőként elkövetett visszaélései miatt marasztalták el.
A minisztérium 2003 decemberében - tehát még a jogerős bírósági döntés előtt - bízta meg Veres és felesége közös cégét a repülőgép-vásárlással - írja a lap. A HM ugyanis az újonnan meszerzett géppel szerette volna tehermentesíteni a havonta 15-20 napon át is úton lévő - elsősorban Irakba utánpótlást szállító - An-26-osokat és személyzetüket. A kiválasztott 23 éves gép több mint hatszázmillió forintba került.
Juhász Ferenc elmondta a Népszabadságnak, hogy azért esett a választás a szolnoki cégre, mert ez a cég ők az ukrán gyártó egyedüli magyarországi képviselője. A Specimpexszel még a tárca előző vezetése vette fel a kapcsolatot, mivel ez a vállalkozás intézte a meglévő An-26-osok üzemidejének meghosszabbítását is. Akkor a felújítás gépenként többe került, mint amennyiért most megvásárolták a többinél öt évvel fiatalabb repülőt - közölte a miniszter. Juhász elmondta, nem tudott a Veres ellen folyó eljárásról, bár tavaly decemberben jogerős ítélet még nem is volt.
Csapma Zsolt, MDF-es országgyűlési képviselő ugyanakkor feljelentést tesz a legfőbb ügyésznél a miniszter ellen. Csampa szerint Juhász félrevezette a honvédelmi bizottságot és az Országgyűlést is az An-26-os beszerzésének ügyében. Matyuc Péter a tárca kommunikációs főigazgatója szerint a miniszter vizsgálatot indított, hogy ezen, törvénybe ugyan nem ütköző, de mindenképpen kínos információkról miért nem volt tudomása az üzletkötés idején. A cég ekkor egyébként nem Veres, hanem a felesége tulajdonában volt - írja a Népszabadság.