Várhatóan a napokban készül el a Parlagfűmentes Magyarországért Egyesület beadványa, amelyet Lenkovics Barnabáshoz, az állampolgári jogok országgyűlési biztosához juttatnak el. "Az országgyűlési határozat végrehajtását kérjük számon" - mondta az [origo]-nak Juhászné Halász Judit, az egyesület elnöke, hozzátéve: nem látják az idén a parlagfűmentesítési program végrehajtásának feltételeit. "Az évek óta fennálló aránytalanságok, gyógyszerfogyasztásra, gyógyításra és a mentesítésre forditott pénzek aránytalanságának kivizsgálását kérjük. Felhívjuk az ombudsman figyelmét arra, hogy a költségvetési törvényben foglalt 1,5 milliárd forint és a lakosság által felhasznált összeg nem összevonásra, hanem csökkentésre került" -közölte az egyesület elnöke.
Az Országgyűlés tavaly novemberben fogadta el a Parlagfűmentes Magyarországért eseti bizottság jelentése alapján azt a határozati javaslatot, mely rögzíti többek között, hogy a 2004-es költségvetésben másfél milliárd forintot különítenek el a parlagfű-fertőzöttséget csökkentő közmunkára. Emellett tartalmazza azt is, hogy a személyi jövedelemadónak a parlagfűmentesítési programra felajánlott 1 százalékának nagy részét a parlagfűirtásra kell fordítani. A növényvédelemről szóló törvény módosításával pedig lehetővé kell tenni, hogy a kényszerkaszáltatás idejében, minimum háromszor végrehajtható legyen. Emellett a tárcaközi bizottságnak április végéig kellett volna beszámolnia a környezetvédelmi bizottság előtt az intézkedési tervről.
"A határozatban előírt összegnél jóval kevesebbet, mindössze 700 millió forintot biztosított a parlagfűirtásra, és nem számolt be a kormány az eddigi intézkedésekről" - indokolta döntésüket a Parlagfűmentes Magyarországért Egyesület elnöke, hozzátéve: elsősorban azt sérelmezik, hogy nem történt előrelépés a tavalyi évhez képest.
"A program elindítása nem jelent azonnali tünetmentességet" - reagált az egyesület lépésére Orosz Sándor, a már megszűnt Parlagfűmentes Magyarországért eseti bizottság volt MSZP-s elnöke. Közölte: a Medgyessy-kormány az első, amely a költségvetésben elkülönített összeget a parlagfűmentesítésre, "amelyeket erre a célra is fordítanak". Orosz közölte azt is: bár az előre tervezett másfél milliárd forint felét valóban zárolták, ha nem elegendő a 700 millió forint, úgy a fennmaradó összeget is felhasználhatják. "Ha ombudsmanhoz fordulnak, attól nem lesz kevesebb a parlagfű" - tette hozzá, megjegyezve: "minden telektulajdonosnak kötelessége irtani a parlagfüvet, ahhoz nem kell állami pénz". Mint mondta, az elkülönített összeg a kényszerkaszáláshoz szükséges, ám annak árát is utólag behajtják a tulajdonoson.
Orosz emlékeztetett arra is, hogy korábban az jelentette a problémát, hogy több hónap is eltelhetett, mire kikézbesítették a határozatot a hatóságok a tulajdonosnak, azalatt pedig többször is elvirágzott a parlagfű. "A tavalyi törvénymódosítást követően azonban ez az idő 3-6 hétre csökkent" - jegyezte meg a szocialista politikus.