A Simon Wiesenthal Központ által 2002 júliusában indított Utolsó Esély Művelet elnevezésű akció célja, hogy megkeresse és lehetőség szerint bíróság elé állítsa azokat a náci háborús bűnösöket, akik eddig elkerülték az igazságszolgáltatást. A kampány 2002-ben Litvániában, Lettországban és Észtországban indult, majd bevonták Lengyelországot, Ausztriát és Romániát is, sőt még Ukrajnából is kaptak bejelentéseket. Az eddigi akciók során több mint 200 név merült fel gyanúsítottként - mondta az [origo]-nak Efraim Zuroff, a Simon Wiesenthal Központ jeruzsálemi irodájának vezetője, aki koordinálja a programot.
Július közepétől Magyarországot, Horvátországot és Németországot akarják bevonni. Az adott országokban létrehoznak egy zöldszámot, ahova várják a bejelentéseket, illetve hirdetések útján kívánják felhívni a figyelmet az akcióra. Efraim Zuroff elmondta: a beérkező információkat három szempont szerint vizsgálják. "Először is megnézzük, komoly információról van-e szó vagy csak valaki utálja a szomszédját" - közölte a jeruzsálemi irodavezető. Ezt követően annak néznek utána, él-e még a kérdéses személy, és ha igen, bíróság elé állították-e korábban háborús tetteiért.
Az irodavezető 2-3 hét múlva Magyarországra látogat, és ekkor találkozik a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének (Mazsihisz) vezetőivel is, akikkel együtt kívánnak működni.
Arra a felvetésre, hogy a még élő náci háborús bűnösök jelenleg 80-90 éves emberek, Efraim Zuroff megjegyezte: nem a bűnösökkel, hanem az áldozatokkal kell együtt érezni. "Attól, hogy 50-60 évig megúszták, még nem ártatlanok" - tette hozzá.
"Nem a bosszú a cél, hanem a teljes körű feltárás. Példaként kell állítani a társadalom elé, hogy mit nem szabad elkövetni, illetve meg kell mutatni, hogy ezek a cselekedetek nem maradhatnak titkokban, büntetlenül" - értett egyet a jeruzsálemi vezetővel Egri Oszkár, a Mazsihisz jogi vezetője. "Vannak olyanok, akik a zsidótörvényt megszavazták, leszármazottaik pedig köztiszteletben álló személyek. A Biblia is azt mondja, hogy az apák bűneiért nem lehet gyermekeiket büntetni, de azt is mondja, hogy emlékeztetni mindig kell" - jegyezte meg.
Egri hozzátette: Magyarországon eddig nem túl aktívan keresték a bűnösöket, ezért ez az akció elsősorban a figyelemfelhívást szolgálja. Arra a kérdésre, hogy 60 év elteltével mekkora az esélye annak, hogy egy-egy háborús bűnös tetteit bizonyítani tudják, a jogi vezető azt mondta: kevesebb az esélye, mint korábban, de ennyi idő elteltével könnyebb erről beszélni mind áldozati, mind elkövetői oldalról.
A zöldszámra befutó információkat a Wiesenthal Központ összehasonlítja adataival, ezeket megpróbálja nevekkel társítani, és ha elegendő bizonyítékot lát, akkor fordul a rendőrséghez vagy az ügyészséghez.