"Semmilyen sporttal kapcsolatos koncepció, program nem foglalkozik egy esetleges, majdani olimpiai pályázattal" - jelentette ki az [origo] kérdésére Gyurcsány Ferenc sportminiszter, aki szép, de egy teljesen megvalósíthatatlan álomnak tartja az olimpiai rendezés gondolatát. "Ez olyan, mint ha egy család, amely tizenöt év alatt sem tud egy Trabantot venni, azt mondja, hogy öt éven belül vesz egy Mercedest" - hozott egy példát az olimpiai rendezés gondolatának abszurditására.
Ez idáig egyetlen szocialista politikus sem jelentette ki ilyen határozottan, hogy Magyarország a távolabbi jövőben lesz képes olimpiát rendezni. A 2012-es olimpia megpályázását Orbán Viktor vetette fel még 2001-ben, ennek érdekében még aláírásokat is gyűjtöttek. Az ívet még Medgyessy Péter (akkor még mint az MSZP kormányfőjelöltje) is aláírta. Egy esetleges pályázat érdekében megvalósíthatósági tanulmányt is készítettek, amely szerint összesen 4600 milliárd forintos ( az ország éves költségvetése) beruházást igényelne az olimpia megrendezése. Az akkori sportminiszter, Jánosi György, noha kifejezte aggályait, azt nyilatkozta a tanulmány nyilvánosságra hozatalakor, hogy lehetőséget kell adni a "széles körű társadalmi-politikai véleménynyilvánításra", valamint a Magyar Olimpiai Bizottságnak és a Fővárosi Közgyűlésnek is támogatnia kell a pályázatot. Végül néhány hónappal később a kormány nagy nehezen kimondta a nemet a 2012-es pályázatra. A kormányszóvivő akkor azt mondta, hogy később el tudná képzelni egy olimpia megrendezését.
A sporttárca által "Magyarország történelmének legnagyobb sportlétesítmény-fejlesztési programjának" nevezett koncepció, amelyet szerdán fogadott el a kormány, már leginkább "csak" tornatermek, tanuszodák, kisebb sportcsarnokok építésével, helyi pályák felújításával számol. Mindez 53 milliárd forintot mozgat meg az elképzelések szerint. Gyurcsány elmondása szerint erre a ciklusra csak 6 milliárdba kerülne a kormánynak, a tervek szerint 2022-ig pedig további 31 milliárd forintot kell az államnak fizetnie a beruházóknak. Az úgynevezett private public partnership (PPP) rendszerben megvalósuló beruházás a miniszter szerint 40-40 százalékban az állam és az önkormányzatok, 20 százalékban a magánberuházók állják.
Megújulhat a Puskás-stadion
A programban nem szerepel a legnagyobb magyar sportlétesítmény, a rossz állapotban levő Puskás-stadion. Gyurcsány Ferenc elmondása szerint hamarosan pályázatot írnak ki az egész komplexum hasznosítására, és ezzel újjászülethet az ötven éves létesítmény. Az életveszélyes felső karéjt biztos, hogy lebontják, az így elveszett befogadó kapacitást máshogyan pótolnák. Vélhetően a futópályát is eltüntetik, így a nézők sokkal közelebb ülhetnek majd a játéktérhez.