Az Országgyűlés a hétfői rendkívüli ülésen 194 igen szavazat, 1 nem és 141 ellenzéki tartózkodás mellett megszavazta a költségvetési bizottságnak a gyógyszerárak befagyasztásának feltételeiről szóló, a kormány által is támogatott módosító indítványait.
Bőhm András SZDSZ-es és Szabó Lajos MSZP-s politikus önálló indítványában az szerepelt, hogy a gyógyszerárakat legfeljebb egy évre befagyaszthatja a kormány. Ez az előterjesztés a hétfői szavazást követően úgy módosul, hogy a gyógyszerár befagyasztására legfeljebb kilenc hónapon át van lehetősége a kormánynak, illetve a hatályos szerződésekben szereplő árnál csak akkor lehet magasabb a gyógyszer ára, ha ahhoz az egészségügyi miniszter kérelem alapján hozzájárul. A változtatás részletezi a hozzájárulás feltételeit: e szerint a gyógyszernek az adott betegség kizárólagos kezelésére szolgáló készítménynek kell lennie, illetve a gyártónak bizonyítania kell, hogy a gyógyszer előállításának költsége magasabb a befagyasztás esetén érvényes legmagasabb árnál.
A két képviselő már azt megelőzően benyújtotta javaslatát, hogy az Alkotmánybíróság (Ab) május 25-én alkotmányellenesnek minősítette a gyógyszerárak befagyasztását. A kormány azért döntött a gyógyszerárak 180 napra szóló, átlagosan 10 százalékos befagyasztásáról március közepén, mert a gyógyszertámogatásokra kifizetett összeg 18 hónap alatt 110 milliárd forinttal nőtt, és a kabinet nem tudott megállapodni a gyártókkal arról, hogy nyereségük egy részét fizessék vissza a gyógyszerkasszába. A kormány illetékesei az árbefagyasztás után úgy nyilatkoztak, hogy a 180 nap elegendő lesz egy jól működő rendszer kidolgozásához, a két képviselő azonban már április 23-án benyújtotta javaslatát, amely a 180 napos idő lejárta után is lehetőséget biztosított volna a gyógyszerárak április 1-je utáni szinten tartására. Az Ab döntése értelmében azonban a kormány rendelete már június 30. után hatályát veszti, így a mostani törvényjavaslatot mielőbb el kellett fogadni, hogy a gyógyszerárak július 1-jétől ne emelkedjenek ismét az év eleji szintre.
A törvényjavaslat zárószavazására a következő plenáris ülésen, június 14-én kerül sor.
Az előterjesztők nevében felszólaló Bőhm András szerint valamennyi eddigi kormány mulasztásának következménye a kialakult helyzet, és a régóta felsorakoztatott érvek, miszerint például a gyógyszerkassza nincs megfelelően feltöltve, megkerülik a valódi problémát. "Ha nem lépünk, július 1-jétől csak a gyógyszergyártók méltányosságában bízhat a lakosság" - figyelmeztetett a szabad demokrata politikus.
A Fidesz-frakció kezdeményezi csütörtökre a parlament rendkívüli ülésének összehívását a gyógyszerárak szabályozásáról szóló törvény elfogadása érdekében - jelentette be Rogán Antal hétfőn, a szavazást követően. Közölte: egyetlen napirendi pont lenne ezen a napon: a gyógyszerárak szabályozásáról szóló törvény végszavazása.
"Ha kormány és a kormánypártok ezt lehetővé teszik, akkor egyértelművé válik az emberek számára, hogy a kormány valóban meg akarja oldani a gyógyszerárkérdést" - mondta Rogán Antal. Hozzátette: ha a kormányoldal nem támogatja a rendkívüli ülés összehívását, akkor fel kell tenni a kérdést, igaz-e, hogy arra készülnek, hogy június 13-a után visszavonják az árak megállapítására vonatkozó törvényjavaslatot, ami miatt ismét 15 százalékkal emelkednének a gyógyszerárak.
Csáky András MDF-es képviselő közölte: támogatják a rendkívüli ülés összehívását. Érthetetlennek nevezte ugyanakkor, hogy a parlament a hétfői rendkívüli ülésen nem tartotta meg a gyógyszerárakról szóló előterjesztés zárószavazását, noha az ellenzék ehhez hozzájárult.