Diplomáciai mentességet élvez a tüntetőkre támadó kínai

Vágólapra másolva!
Valószínűleg nem indíthat a magyar rendőrség eljárást a csütörtökön tüntetőket megtámadó kínai férfi ellen. A Tibetet Segítő Társaság demonstrációját megzavaró férfi ugyanis diplomáciai mentességet élvez, bár a rendőrség még nem kapta meg a Külügyminisztérium ezzel kapcsolatos állásfoglalását. A budapesti főkapitány szerint "nagyon frappánsan intézkedtek" a rendőrök a tüntetőket ütlegelő diplomata ellen.
Vágólapra másolva!

A rendőrség valószínűleg nem indíthat eljárást a csütörtökön tüntetőkre támadó kínai férfi ellen. Csütörtökön este a Tibetet Segítő Társaság mintegy húsz aktivistája a Szépművészeti Múzeum előtt tüntetett, ahol a kínai elnök fogyasztotta a tiszteletére rendezett díszvacsorát. Egy kínai férfi ekkor támadt a tüntetőkre, ütlegelni kezdte őket, és kilyukkasztotta léggömbjeiket. A rendőrség szerint nem késlekedtek a közbelépéssel, az ütlegelést nem lehetett előre megakadályozni.

A férfit a rendőrök elvezették, de eljárást valószínűleg nem indíthatnak ellene. A kínai nagykövetség munkatársaként ugyanis diplomáciai mentességet élvez. Ugyanakkor Kozák László BRFK szóvivő azt is elmondta, hogy a Külügyminisztériumtól még nem érkezett meg a válasz a tüntetőket megzavaró diplomata jogállásról.

A rendőröket nem csak azért támadták a sajtóban, mert állítólag késlekedtek. Az RTL Klub információi szerint éppen akkor állították meg a Hősök terén közlekedő trolibuszokat, amikor a kínai delegáció megláthatta volna a tüntetőket, így viszont a tibetiek jogaiért demonstrálókat eltakarták a járművek. Kozák szerint azonban nem díszletnek kellettek a megállított trolik, hanem egy koszorúzás miatt tartották fel a forgalmat néhány percre.

"Nagyon frappánsan, nagyon jól és törvényesen intézkedtek a kollégáim. Én úgy gondolom, hogy egy kicsit erkölcstelen kategória is mindent megpróbálni a rendőrség nyakába varrni" - mondta Gergényi Péter budapesti rendőrfőkapitány az esettel kapcsolatban.

Kína az 1950-es években szállta meg az addig függetlenséget élvező Tibetet. Az ország korábbi vezetője, a buddhista egyházi főméltóságnak is számító dalai láma 1959-ben kényszerült emigrációba.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!