Kevés ápoló vállal külföldi munkát

Vágólapra másolva!
Egyre több országba várnak magyar egészségügyi dolgozókat. Idén most már kétszer annyian kértek külföldi engedélyt mint tavaly, ám ez is csak ötven embert jelent. A szakdolgozók tömeges külföldi munkavállalása egyelőre a hiányos nyelvtudás miatt marad el - írja a Népszabadság.
Vágólapra másolva!

Egyre kedvezőbb feltétellel egyre több ország várja a magyar egészségügyi szakdolgozókat. Idén csak eddig majdnem kétszer annyian kértek külföldi engedélyt, mint tavaly egész évben - írja a Népszabadság.

Ausztriában például ha nincs osztrák regisztrált munkanélküli egy adott állásra, munkavállalási engedélyt kaphatnak az új uniós országokból érkező szakképzett ápolók. Az osztrákok közleménye szerint a tavaly ősszel azok a szomszédos országokból érkező ápolók jutottak munkavállalási engedélyhez, akik napi vagy heti ingázók voltak, és legalább havi 1380 eurós bruttó keresethez jutottak. Összesen 120 ember kapott ilyen engedélyt. A bécsi munkaügyi kormányzat a magyar szaktárca információi szerint arra készül, hogy feloldja a szakképzettséget igénylő kórházi ápolókkal kapcsolatban a napi és heti ingázókra vonatkozó korlátozást - írja a Népszabadság.

A lap információi szerint idén eddig már közel kétszer annyian kérték képesítésük külföldi megfeleltetését, mint tavaly egész évben. Ez azonban még most is csak ötven ember. Balogh Zoltán, a Magyar Ápolási Egyesület elnöke szerint főleg nyelvtudás hiányában nem megy külföldre sok dolgozó, pedig a magyarok tudása nemzetközileg is elismert. Még a most végzős ápolóknak is alig tíz százaléka tud valamilyen idegen nyelven. A másik ok az, hogy a potenciális jelentkezők kilencven százaléka nő, és többnyire már családos.

A bővülő külföldi lehetőségek egyelőre nem jelentenek tehát itthoni nővérhiányveszélyt, főleg nem a vidéki városokban. Ott ugyanis átlagosan az álláshelyek öt százaléka üres, míg a fővárosban már nagyobb - 10-15 százalékos - a hiány. Sok helyütt eddig is határon túlról érkező munkavállalókkal pótolták az üres állásokat. Balogh Zoltán szerint a legnagyobb gond az utánpótlás. Ha ugyanis nem lesz népszerűbb a képzés, az egészségügyi szakma, tíz éven belül több ezer üres álláshely is lehet.

A legalább százezer egészségügyi szakdolgozó közül ötvenegyezer ápoló és összesen húsz százalékuk diplomás. Az ápolóknak azonban alig öt százaléka végzett főiskolát. Külföldön jelenleg nyolc-kilencszázan dolgoznak, főként Írországban, Angliában, Olaszországban és Amerikában - írja a Népszabadság.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!