A kormány korábbi ígéretével ellentétben mégsem kapnak támogatást a kórházak elavult altatógépeik cseréjéhez - írja a Népszabadság. A miniszterelnök az Európa-terv keretében tavaly hirdetett 15 milliárd forintos kórházi programot, melynek lényege az volt: az elöregedett altatógépek cseréjére jelentkező kórházaknak csak a költségek 40 százalékát kell állniuk, a többit az állam magára vállalja. A pályázati program első lépéseként tavaly decemberben 5 milliárd forintos pályázatot írt ki az egészségügyi tárca az altatógépek és az intenzív terápiára szoruló betegek őrzéséhez szükséges műszerek cseréjére - írja a lap.
A pályázatra akkor több mint 50 intézmény jelentkezett, a meghirdetett 5 milliárdos keret kétszeresére jött akkor igény. A Népszabadság információi szerint azonban a programban részt vevő kórházak pár hete kaptak egy levelet az egészségügyi tárcától, miszerint az állam mégsem vállalja magára a költségek 60 százalékát, a kórházaknak azt is ki kell fizetniük 6-8 éves tartósbérlet során a gyártóknak. Az egészségügyi tárca csak a hitelkamatokat állja. Sok kórház azonban így már nem tud részt venni a programban.
Rácz Jenő, az egészségügyi tárca helyettes államtitkára félreértéssel magyarázza a kialakult helyzetet. Szerinte olyan sok igény érkezett, hogy a pályázatot meg kellett bontani. Az infúziós pumpák, motoros fecskendők, defibrillátorok és inkubátorok cseréje az eredeti feltételek mellett történik majd, igaz, ezekre csak félmilliárdot különítettek el. A radiológiai eszközök és altatógépek cseréje azonban már az új, megvátoztatott konstrukció szerint történik majd, Rácz szerint azért, hogy minél többen részt vehessenek a pályázaton.
Az Állami Számvevőszék korábbi jelentése szerint a röntgen- és altatógépek átlagéletkora több mint tizenkét év, így a berendezések cseréje indokolt lenne - írja a lap. Az altatógépek harmada több mint tizenöt éves. Bár a műszerek cseréjére 1997 óta hirdetnek programot, 2002 végéig csak 239 gépet cseréltek le, az állam összesen 4,1 milliárdot költött erre a célra.