A NATO a közelmúltban tartott isztambuli csúcson döntött arról, hogy segítséget nyújt Görögországnak az olimpiai játékok biztosításához. Magyarország többek között egy telepíthető biológiai laboratóriummal járul hozzá az athéni olimpia biztonságához. A laboratóriumot először használják majd éles helyzetben, eddig csak kipróbálták. Alapvetően három feladata lesz. Egyrészt esetenkénti vizsgálatokra fogják használni, azaz, ha valaki mondjuk gyanús anyagot tartalmazó levelet kap, kivizsgálják, hogy "valós támadás vagy csak egy tréfa" - ahogy Fűrész József, orvos ezredes a labor vezetője fogalmazott. Másrészt az olimpia alatt folyamatosan ellenőrizni fogják a víz, a levegő és az ételek állapotát.
A labor harmadik feladata, amire remélhetőleg nem kerül sor, a segítségnyújtás, akkor, ha biológiai vagy a vegyi támadás történik. A laboratórium kifejezetten a veszélyes, halált okozó vírusok, baktériumok, például az antrax vizsgálatára épült. Segítségével a levegőből, folyadékokból és a talajból is kimutathatják a kórokozókat. Másfél-két óra alatt a kívánt helyszínre telepíthető és 1-6 órán belül akár 10 minta vizsgálati eredményének kimutatására is alkalmas. A labor sérültek ellátására is készen áll.
Összesen kilenc ember dolgozik majd a telepíthető laborban, Athéntól körülbelül 70 kilométerre, egy görög kiképzőbázison. A labor kialakítása és az infrastruktúra megteremtése mintegy 150-200 milló forintba került, de Fűrész József hangsúlyozta, hogy a kint tartózkodás költségeit a görögök állják. A telepíthető biológiai laboratórium egyébként igazi különlegesség a NATO-n belül, mert "másoknak ilyen nincs, ez a labor komplex, mégis telepíthető". Fűrész József szerint, mivel szegény ország vagyunk, leginkább "szellemi tőkénkkel", találmányainkkal tudunk segíteni.