Államtitok a Dob utcai vizsgálat

Vágólapra másolva!
Vizsgálatot indított a Belügyminisztérium a múlt hét végi Dob utcai gázriadó ügyében, az eljárást azonban államtitokká nyilvánították. A gázszivárgással leplezett titkos rendőrségi művelet nyomán a hatóság kártérítési felelősséggel tartozhat az utcára terelt lakóknak. Egy kisgyermek az akció során megbetegedett, tegnap kórházba vitték.
Vágólapra másolva!

Államtitokká minősített vizsgálat indult a Belügyminisztériumban a Dob utcai gázriadó ügyében - tájékoztatta a Népszavát Könyves Krisztina, a tárca szóvivője. Mint arról a lap részletesen beszámolt, az elmúlt héten péntek éjszaka a VII. kerületi Dob utca 11-es számú házában titkos rendőri műveletet hajtottak végre. Az akció során etil-merkaptánnal gázszivárgást imitáltak a helyszínen, és kiürítették az épületet. A helyszínen a BRFK gyilkossági nyomozói is megjelentek.

A BRFK sajtófőnöke, Samu Attila először cáfolta a rendőrségi akció hírét. Később azt közölte, hogy a közelben járó gyilkossági nyomozók a tűzoltóautók láttán kíváncsiak lettek, és ezért mentek a helyszínre. Egy nappal később már semmilyen tájékoztatást nem adott. Hasonlóan elzárkózott a Teve utcai rendőrszékházban ugyanazon a pénteken történt gázszivárgás körüli visszásságok magyarázatától.

A rendőrség csütörtöki sajtótájékoztatóján az illetékesek már nem cáfoltak, de nem is nyilatkoztak az ügyről, csupán annyit közöltek: a titkos nyomozás során a rendőrségnek igen széles jogköre van különböző eszközök alkalmazására.

Könyves Krisztina elmondta, a BM Felügyeleti és Ellenőrzési Hivatala várhatóan napokon belül lezárja a vizsgálatot. Ha jogsértést állapít meg, akkor "az illetékesek levonják a megfelelő következtetéseket.

Úgy tudjuk, a BM-vizsgálat nem terjed ki arra, hogy a Teve utcai rendőrpalotában történt merkaptánszivárgás veszélyeztette-e az ott dolgozók egészségét, illetve miért nem értesítették a segélynyújtó szervezeteket. Az esettel foglalkozó újságírók "jóindulatú" figyelmeztetést kaptak rendőrségi körökből, hogy államtitoksértés miatt eljárás indulhat ellenük.

A HavariaPress értesülései szerint egyébként az utóbbi két évben a fővárosban nyolc olyan esetben jelentettek erős gázszagot, melyekben utóbb megállapították, hogy semmilyen gázszivárgás nem történt. A Dob utcai ház lakói közül többen feljelentést, kártérítési pert fontolgatnak indokolatlan zaklatásuk, kiköltöztetésük és az átélt izgalmak miatt.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!