Dávid Ibolya szerint a négy parlamenti pártnak - MSZP, Fidesz, MDF, SZDSZ - egyeztető munkacsoportot kellene felállítania az Európai Uniós csatlakozás előkészítéséhez. Dávid közleményében emlékezteti a pártokat, hogy alkotmánymódosításra is szükség lesz a csatlakozáshoz, ezért különösen fontos, hogy kompromisszum szülessen. Az alkotmányt csak a képviselők kétharmadának támogatásával lehet módosítani, és a kormánynak nincs ekkora többsége a parlamentben, így mindenképpen szükség lesz az ellenzéki szavazatokra is.
Korábban Dávid Ibolya nem akarta elhinni, hogy Orbán Viktor egy bicskei fórumon arról beszélt, hogy ha a Fidesz néhány követelését nem teljesíti a kormány, akkor pártja nem fogja megszavazni a csatlakozáshoz szükséges módosításokat. A közlemény nem tér ki Orbán bicskei beszédére, de valószínűleg a volt miniszterelnök megjegyzése, és az arra adott dühös kormánypárti nyilatkozatok miatt javasolja most a munkacsoport felállítását.
Dávid nyilatkozata konkrétumok nélkül bírálja mind a Fidesz mind a kormánypártok hozzáállását a vitához. Szerinte az ellenzék igényeit jobban figyelembe kellene vennie a kormánynak, ugyanakkor az ellenzéknek is rugalmasan kell kezelnie az ügyet. Erre utal, amikor a négypárti megbeszélések előnyeit sorolja fel: egyrészt lehetőséget kapna az ellenzék, hogy szempontjait jobban érvényesítse, másrészt kijelenti, hogy lehetőség nyílna arra, "hogy ebben a kiemelten fontos nemzeti kérdésben ne csupán bíráljunk és feltételeket szabjunk".
Dávid szerint alapvető nemzeti érdek a csatlakozás, mostani közleményében is kijelentette, hogy az EU tagság "Szent István-i örökség, Szent István-i intelem, nemzetünk ezeréves álma és esélye".
Orbán kijelentéseivel kapcsolatban Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője elmondta: az Európai Unióba nem a kormány, és nem az ellenzék, hanem az egész ország lép be, Szili Katalin házelnök ezért kezdeményezte egy európapolitikai nagybizottság létrejöttét a négy frakció részvételével.
Lendvai Ildikó szerint a tervezett nagybizottság jövő heti első ülése alkalmat ad arra, hogy a Dávid Ibolya által is javasolt konzultáció módját és körét meghatározzák, esetleg a bizottságon belüli munkacsoportok létrehozásáról döntsenek.
Közölte azt is, hogy az MSZP országgyűlési frakciója örömmel fogadta, hogy "Dávid Ibolya felemelte a szavát Orbán Viktor politikai zsarolására válaszul, annak érdekében, hogy az európai integráció nemzeti ügye ne essék pártérdekek áldozatául".
Lendvai Ildikó elmondta: frakciója egyetért azzal is, hogy az uniós csatlakozás a Szent István-i örökség folytatása, a nemzet nagy esélye, amit, mint fogalmazott, "nem lehet politikai hazárdjáték tárgyává tenni".
Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke kijelentette: nem tart szükségesnek egy újabb egyeztetési fórumot az európai uniós csatlakozás kérdésében.
Az SZDSZ elnöke ugyanis pártok feletti ügynek tekinti az európai uniós csatlakozás kérdését, amelyben szerinte a mértékadó politikai erőknek együtt kell működniük. Ugyanakkor hozzátette: a jövő héten alakul meg az Országgyűlés európai uniós nagybizottsága, amely a négy parlamenti párt együttműködését hivatott megteremteni.
Szájer József, a Fidesz alelnöke, a párt külpolitikai kabinetjének vezetője az üggyel kapcsolatban azt mondta, hogy a Fidesz támogat minden olyan kezdeményezést, amely megszünteti azt a tarthatatlan állapotot, hogy a kormány négy hónapja semmiféle tájékoztatást nem ad az ellenzéknek az uniós csatlakozási tárgyalások állásáról
Közölte azt is, hogy pártja minden olyan kezdeményezést is pozitívan fogad, amely a négy parlamenti párt közötti egyeztetést indítványozza az integráció ügyében.
Szájer szerint ugyanis a négy párt a kérdés kapcsán utoljára májusban konzultált egymással. Mint mondta ezt az egyeztetést annak idején Martonyi János exkülügyminiszter hívta össze. Szájer József elmondta: még a nyár közepén levélben fordult Medgyessy Péter kormányfőhöz a tarthatatlan helyezet felszámolása érdekében. A levélre udvarias választ kapott, de egyeztetés nem történt - mondta Szájer.