Bujdosó László országos tiszti főorvos arra kérte az esztergomi védelmi tanácsot és az ezt vezető helyi polgármestert, hogy oldja fel a vezetékes víz fogyasztásának tilalmát a városban. Az ÁNTSZ ugyanis nem talált egyetlen olyan anyagot sem a csapvízben, melynek fogyasztása kockázatot jelenthetne. Bujdosó szerint érthető volt a védelmi tanács óvatossága, de bizonyossá vált, hogy a vezetékes víznek nincs baja. A városban csütörtök délután tiltották meg a vezetékes víz fogyasztását. Tíz nappal ezelőtt ugyanis egy hulladékégetőből szennyeződés került a Dunába, és a múlt hét közepén kiderült, hogy több féle veszélyes anyag folyt a vizekbe mint azt eredetileg gondolták a hatóságok.
Az ÁNTSZ értékelése szerint nem okozott megbetegedéseket a szennyezett víz Esztergomban. Korábban az [origo] is beszámolt arról, hogy elsősorban gyerekek és fiatalok hasmenéssel, hányással és lázzal fordultak orvoshoz a városban. A tiszti főorvos szerin az átlagosnál nem volt több beteg, ráadásul ennyi ideig nem tarthat semmilyen méreg lappangása ideje sem. A rendkívül érzékeny vízibolhák is jól érzik magukat az esztergomi csapvízben, állapították meg az ÁNTSZ munkatársai.
Tíz nappal ezelőtt, az Onyx nevű hulladékfeldolgozó cég telephelyéről összesen 100 ezer köbméter veszélyes anyag került a Kenyérmezei-patakon és a Kis-Dunán keresztül a Dunába. Kezdetben a hatóságok azt hitték, hogy csak fáradt olaj szabadult el, aminek nagy részét sikerült időben felfogni, a Dunába már csak kevesebb mint ötven köbméter jutott. A múlt hét közepén azonban kiderült, hogy más veszélyes anyagok, gyógyszergyári melléktermékek is a vízbe kerülhettek.
Esztergom vízellátását úgynevezett csápos kutak biztosítják, melyek a Duna partján működnek. A Komárom-Esztergom megyei ÁNTSZ ezért azt javasolta a hét közepén, hogy amíg nem válik egyértelművé, hogy mi került a Dunába, és ebből mi folyhatott az esztergomi mosdókagylókba, addig a 12 éven aluli gyerekek ne igyanak vizet. A város polgármestere által vezetett védelmi tanács azonban tovább szigorította a határozatot: a biztonság kedvéért mindenkinek megtiltották a vezetékes víz fogyasztását. Csütörtök délután óta a helyiek zacskós, palackos, illetve lajtos kocsin hozott vizet isznak és csak ezzel főzhetnek.
Az ÁNTSZ napok óta folyamatosan vizsgálta, hogy került-e valami veszélyes a vízbe. Több száz anyagot kerestek egyenként, és általában is ellenőrizték a csapvíz minőségét. Ezek egyike volt a vízibolha-teszt: a rendkívül érzékeny állatkák a szennyezett vízben nagyon hamar elpusztulnak. A bolhák tíz-húsz százaléka elpusztult az esztergomi csapvízben a múlt hét közepén (a víztilalom bevezetése előtt), a hétvégén viszont már az összes bolha túlélte a próbát.
Bujdosó István szerint az önkormányzat óvatossága érthető volt, de a kezdettől lehetett tudni, hogy a vízkorlátozás a megelőzés miatt fontos. A víz sodrásának és a szennyeződés hígulásának köszönhetően a veszélyes anyagból csak kevés, és az is nagyon kis koncentrátumban juthatott az esztergomi vízhálózatba. Az egészségügyi határértéket a több száz megvizsgált anyag közül egyik sem közelítette meg.
Esztergom önkormányzata vasárnap bejelentette, hogy gyanúsan sok gyerek szenved hasmenéses megbetegedésben, ezért a jegyző utasította a háziorvosokat, hogy írják össze, hányan fordultak hozzájuk ezzel a panasszal. Az országos tiszti főorvos ezzel kapcsolatban azt mondta, hogy minden fertőző hasmenéses esetet egyébként is jelenteniük kell az orvosoknak. Bujdosó közölte, hogy péntek délutántól hétfő reggelig összesen nyolc ilyen beteg jelentkezett Esztergom egyetlen hétvégi orvosi ügyeletén, és ez semmivel sem több, mint a szokásos hasmenések száma. A város sajtóreferense vasárnap nem közölt konkrét számokat, csupán annyit, hogy pénteken és szombaton annyian jelentkeztek ilyen tünetekkel, mint korábban egész héten összesen. Így körülbelül 14 hasmenéses beteg lehet a városban.
A tiszti főorvos szerint ha mérgező anyag került volna a vízbe, az néhány órán belül beteggé tette volna az embereket, de a mikroorganizmusoktól eredő megbetegedéseknek is legfeljebb egy-két nap a lappangási idejük. Így aki betartotta a víztilalmat, az a hétvégén már biztos hogy nem a víztől lett rosszul. Egy esztergomi vízügyi szakember azt mondta az [origo]-nak, hogy míg a vezetékes vízből vett minden minta negatív lett, addig neki meggyőződése, hogy a lajtos kocsikból vett több liter, napokig fedetlenül hagyott vízbe könnyen belekerülhettek hasmenést okozó anyagok.
Meggyes Tamás Esztergom polgármestere korábban azt mondta, lehet, hogy a város túlreagálta az ügyet, de a biztonság mindennél fontosabb. A város vezetése egyértelműen az Onyx-ot hibáztatja, mert nem számolt be idejében arról, hogy milyen anyagok szabadultak ki. Az országos tiszti főorvos szerint nem egyszerű megmondani, hogy az Onyx hibázott-e. Az [origo] kérdésére Bujdosó azt mondta, hogy a cég nyilvántartásában nem is kellett minden anyagot konkrét mennyiséggel szerepeltetnie, így lehet, hogy maguk sem tudták pontosan, hogy mit tároltak. "Valószínűleg a cég nem vezetett senkit sem szándékosan félre, de elhallgatták esetleg azt, hogy pontosan milyen anyag szabadult ki." A város pert indított az Onyx ellen.
Az elmúlt napokban a választási szavazókörökben egész nap ingyen lehetett ivóvízhez jutni Esztergomban, a városban és környékén pedig több lajtos kocsi működött. A vízosztás napi 3 millió forintjába került a városnak.