Az MSZP új miniszterelnököt jelöl Medgyessy Péter helyett - közölte Kovács László pártelnök a szocialisták elnökségi ülése után. Az új jelölt már megvan, de egyelőre nem hozzák nyilvánosságra, kit választottak - tette hozzá Kovács. Közölte: a jelölt személyéről, a koalíciós partnerrel való egyeztetés után, augusztus 26-án tájékoztatják az Országgyűlés elnökét, a parlament szeptember 6-án dönthet konstruktív bizalmatlansági indítvánnyal az új miniszterelnökről. Kovács hozzátette: az MSZP országos elnöksége sajnálattal és megértéssel vette tudomásul, hogy Medgyessy Péter az SZDSZ bizalmának hiánya miatt nem kívánja tovább vállalni a miniszterelnökséget - mondta a pártelnök.
A szocialista párt elnöksége azután döntött így, hogy Medgyessy Péter miniszterelnök délelőtt kilátásba helyezte lemondását. Azt mondta, ha az SZDSZ estig nem biztosítja őt a bizalmáról, akkor 26-áig kapnak határidőt arra, hogy megteremtsék a feltételeit egy új miniszterelnök megválasztásának. Ha nem lesz új jelölt, akkor 27-én reggel írásban benyújtja lemondását Mádl Ferenc köztársasági elnöknek - mondta még délelőtt. Az SZDSZ azonban nem biztosította bizalmáról a kormányfőt.
Azt nem tudni pontosan, hogy Medgyessy mit értett a bizalom helyreállításán. A miniszterelnök ugyanis nem volt hajlandó kérdésekre válaszolni. "A helyzetért a felelősség az SZDSZ egyes meggondolatlan, felelőtlen politikusait terheli" - mondta még Medgyessy Péter. Ezt az SZDSZ-esek visszautasították.
A miniszterelnök "ilyen vagy olyan, de gyors" megoldást várt, hogy megmaradjon a baloldali kormányzás Magyarországon. Medgyessy megköszönte szavazóinak és az MSZP többségének a bizalmát.
Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke annyit mondott a tárgyalás után, hogy mindkét párt eltökélt a koalíció fenntartása és stabilitása mellett. Hozzátette, hogy határozottabb kormányzásra van szükség a 2006-os győzelem érdekében. Az MSZP és az SZDSZ szombaton folytatja a koalíciós egyeztetést.
Medgyessy Péter nem lesz jelen a szombati MSZP-SZDSZ tárgyaláson, mivel ez a koalíciós frakciók egyeztetése lesz - mondta Kovács László, az MSZP elnöke. Az MSZP-t a tárgyaláson a pártelnök mellett Szili Katalin elnökhelyettes, Lendvai Ildikó frakcióvezető, Kiss Péter és Jánosi György elnökségi tag képviseli. Kovács közölte: arról fognak tárgyalni a szabad demokratákkal, mit kell tenni annak érdekében, hogy fennmaradjon a koalíció, amely iránt mindkét fél elkötelezett, mit kell tenni annak érdekében, hogy a kormányzás sikeres legyen és mit kell tenni a két pártnak annak érdekében, hogy a 2006-os választásokon eredményesen szerepeljen.
A Fidesz és az MDF felszólította a kormányt, hogy ügyvezetőként működjön, és a válság rendezéséig ne döntsön privatizációs ügyekben.
A délelőtti tárgyaláson semmiben sem sikerült megegyezni: Medgyessynek nem kell Csillag, az SZDSZ pedig továbbra is ragaszkodik a kirúgott gazdasági miniszterhez.
Csütörtökön délelőtt Medgyessy Péter miniszterelnök dolgozószobájában alkudoztak a koalíciós pártok a kormány jövőjéről. Az MSZP részéről a párton kívüli Medgyessyn kívül ott volt Lendvai Ildikó frakcióvezető, Kovács László leköszönő pártelnök, Kiss Péter, a Miniszterelnöki Hivatal vezetője és Szili Katalin, aki a párt alalenöke és az Országgyűlés elnöke. Az SZDSZ-t Kuncze pártelnökön kívül Horn Gábor, Szent-Iványi István és Fodor Gábor képviselték.
Szerdán a kisebbik koalíciós párt, az SZDSZ jelezte, hogy nem bíznak már a miniszterelnökben. Medgyessy Péter ugyanis többek között egy szabad demokrata minisztert is leváltott, annak ellenére, hogy az SZDSZ elnöke többször közölte, ők nem egyeznek bele Csillag menesztésébe.
Az SZDSZ hajlandó lett volna elvben elengedni valamelyik miniszterét, de a többi személycsere a kormányban nem tetszett a liberálisoknak, ezért nem akartak alkudozásba kezdeni. Kuncze Gábor pártelnök szerdán azt mondta, hogy korai a koalíció szakadásáról beszélni, de "a helyzet komoly". Az SZDSZ tiltakozásul közölte, hogy nem jelölnek mást Csillag István helyére. A koalíciós szerződés szerint a gazdasági tárcára az SZDSZ-nek van jelölési joga.
Ebben a ciklusban egy alkalommal már felmerült, hogy az SZDSZ kilépne a kormányból: 2002 nyarán történt ez, amikor kiderült, hogy Medgyessy Péter kémelhárítóként a rendszerváltás előtti titkosszolgálatnak dolgozott. Akkor azonban az SZDSZ az utolsó percben visszakozott. Azóta adóügyekben veszett össze egymással a két párt, de eddig mindig megegyeztek egymással.