Az MSZP és az SZDSZ vezetői már megegyeztek, hogy a jövő héten közösen nyújtják be Medgyessy Péter kormányfő elleni bizalmatlansági indítványukat a parlamentnek, amelyben azt nevezik meg miniszterelnök-jelöltnek, aki az MSZP szerdai rendkívüli kongresszusán többséget szerez. A kongresszus Kiss Péter kancelláriaminiszter és Gyurcsány Ferenc sportminiszter (Medgyessy szeptemberi hatállyal váltotta volna le posztjáról) közül választhat. A konstruktív bizalmatlansági indítványról szeptember elején szavazhatna a parlament: ha meglesz az egyszerű többség, akkor a miniszterelnök-jelölt lesz az új kormányfő, és a Medgyessy-kormány megbízatása megszűnik.
Ha Medgyessy Péter lemondana, akkor nem lesz ennyire gördülékeny a kormányváltás. Ebben az esetben kormánya ügyvezető kormánnyá alakulna át, és az államfőnek kell javaslatot adnia parlamentnek az új kormányfő személyéről. A köztársasági elnöknek elvileg teljes a mozgástere, hogy kit javasol a parlamentnek. Ha az államfő netán olyan személyt javasolna miniszterelnöknek, aki mögött nem áll parlamenti többség, és ezért az Országgyűlés nem szavazza meg, akkor negyven nap elteltével feloszlathatja a parlamentet, és új választást írhat ki három hónapon belül. Ezt a koalíciós pártok úgy akadályozhatják meg, hogy megszavazzák ugyan a nem kívánt jelöltet, azonban egyből benyújtják ellene a konstruktív bizalmatlansági indítványt, azt elfogadva pedig az általuk választott személy az új kormányfő.
Medgyessy többek között azzal magyarázta, hogy lemondhat azelőtt, mielőtt benyújtanák ellene a bizalmatlansági indítványt, hogy nehéz helyzetbe kerülnek azok a miniszterei, akik egyben képviselők is, mivel azoknak maguk ellen is kellene szavazniuk. "Még nem döntöttem el, hogyan határozok" - mondta Medgyessy a Magyar Televízió A szólás szabadsága című műsorának adott interjújában, hozzátéve, hogy döntésében elsősorban az ország sorsát mérlegeli, és utána jön csak a baloldal és a párt.
Medgyessy "kis puccsnak" nevezte leváltását
Medgyessy élesen bírálta az SZDSZ-t és az MSZP-t, silányaknak bélyegezve mindazokat, akik részt vettek a megbuktatásában. "Kis puccsnak" nevezte az elmúlt napokban történteket, mondván: egy igazi puccshoz tehetség is kell, hogy legyen. "Mind az SZDSZ, mind az MSZP mindent megtett, hogy szétverje önmagát, majd amikor ez sikerült, akkor a kormányt is szétveri" - jelentette ki a láthatóan csalódott kormányfő, aki maflának nevezte az MSZP-t, hogy engedett a kisebbik koalíciós pártnak. "A kormány szétverésével kijátsszák a hatalmat az ellenzéknek" - tette hozzá.
"Kikérem magamnak, hogy az ország stabilitását, nemzetközi tekintélyét veszélyeztessék" - üzente az őt leváltani szándékozóknak Medgyessy, aki elismerte, hogy "bizonyos értelemben alkalmatlan" miniszterelnöknek. "Nekem vannak érzelmeim, van szívem, és ezek nem politikusi erények" - mondta a kormányfő, aki hozzátette, hogy a politika nem igazán az ő világa.
Medgyessy Csillagról, Csillag Medgyessyről
"A történet nem Csillag Istvánról szól" - jelentette ki Medgyessy Péter. Mint ismert, az volt az "utolsó csepp" az SZDSZ-nek, hogy a kormányfő meneszteni akarta a gazdasági minisztert. Medgyessy az interjúban azzal magyarázta, hogy váltani akart a gazdasági tárcánál, mert "ott hónapokig nem válaszolnak a levelekre", nem voltak elég konstruktívak, és sok befektető azért nem Magyarországon ruházott be, mert nem foglalkoztak velük eléggé.
"Nekem egy dolgot mondott a menesztésem indokaként a kormányfő, hogy nem vagyok elég konstruktív" - reagált Csillag István a köztévének a Medgyessy-interjú után, megjegyezve azt, hogy a befektetések 2002-höz képest másfélszeresére nőttek Magyarországon. "Én a kormányátalakítási vita kezdetekor felajánlottam az engem a kormányba delegáló SZDSZ-nek, hogy lemondok, mivel nem szívesen maradtam volna a kormányban, ha nincs irántam bizalom" - mondta Csillag István.