Lehet ügydöntő népszavazást tartani az úgynevezett kórháztörvénnyel kapcsolatban, mert az Alkotmánybíróság (AB) helybenhagyta az Országgyűlés erről szóló határozatát - adta ki közleményében a testület, amely elutasította a határozat ellen benyújtott indítványokat.
Így a választópolgárok szavazhatnak arról a kérdésről, amely így szól: "egyetért-e Ön azzal, hogy az egészségügyi közszolgáltató intézmények, kórházak maradjanak állami, önkormányzati tulajdonban, ezért az Országgyűlés semmisítse meg az ezzel ellentétes törvényt?".
A népszavazást a Munkáspárt kezdeményezte, de támogatta a Fidesz is. A kérdés azóta némiképp okafogyottá vált, mivel a törvényt eljárási hibára hivatkozva megsemmisítette az Alkotmánybíróság. A Munkáspárt azzal indokolta, hogy ennek ellenére tartsanak referendumot a kérdésről, mert így meg lehet akadályozni azt, hogy egy újabb hasonló törvényt fogadjon el a parlament.
A megsemmisített kórháztörvény lehetőséget adott volna a gazdasági vállalkozásoknak, hogy egészségügyi intézményeket - kórházakat, rendelőket - működtethessenek. Bármilyen szervezeti és tulajdonformában lehetővé lett volna az egészségügyi szolgáltató tevékenység. Korábban ugyanis csak állami (központi költségvetési vagy önkormányzati) illetve egyházi és alapítványi formában lehetett közgyógyellátással foglalkozni. A kormánypárti politikusok arra hivatkoztak a viták során, hogy az új befektetésekkel lehet csak elég pénzt szerezni az egészségügynek. Az ellenzéki politikusok viszont azzal érveltek, hogy tönkretenné az egészségügyet a privatizáció.