Őszödön okosítja egymást a világ tizennégy baloldali vezetője

Vágólapra másolva!
Tony Blair brit és Gerhard Schröder német kormányfő is részt vesz várhatóan azon az október közepi csúcstalálkozón, ahol a világ 14 baloldali állam- és kormányfője osztja majd meg egymással kormányzati tapasztalatait. A politikusokat a balatonőszödi kormányüdülőben látják vendégül. A rendezvényen kerülik a protokollt, a lényeget az informális beszélgetések jelentik - állítják a szervezők. A csúcstalálkozó költségeiről egyik illetékes kormányszerv sem tudott felvilágosítást adni.
Vágólapra másolva!

Magyarországra érkezik a világ több jelentős baloldali politikai vezetője október közepén. A baloldali állam- és kormányfőket tömörítő Progressive Governance (Haladó Kormányzás) hálózat az őszödi kormányüdülőben tartja 2004-es csúcstalálkozóját október 14-15-én. A rendezvényre 14 baloldali vezetőt várnak. A meghívottak között van Tony Blair brit, Gerhard Schröder német, Adrian Nastase román kormányfő, illetve Thabo Mbeki dél-afrikai államfő is, de várhatóan Őszödre érkezik többek között a cseh, a kanadai, az etióp, a koreai és az új-zélandi kormányfő is.

A rendezvény házigazdája Gyurcsány Ferenc miniszterelnök lesz. A kétnapos eszmecserén kevés nyilvános programot tartanak majd. Ez érthető a találkozó egyik szervezője, a Külügyminisztérium szerint, hiszen a rendezvény célja kifejezetten az, hogy a baloldali állam- és kormányfők megoszthassák egymással politika tapasztalataikat. A találkozó ezenkívül jó kapcsolatteremtési lehetőség is, hiszen olyan vezetők is Magyarországra érkeznek, akik ritkábban látogatnak hozzánk, de a rendezvény jó bemutatkozási alkalom az új magyar miniszterelnöknek is - mondta az [origo]-nak a Külügyminisztérium egyik illetékese.

A csúcstalálkozó megrendezéséről még a Medgyessy-kormány döntött, a rendezvény több jelentős pontja azonban még mindig kérdéses. A rendezvény költségeiről sem a külügyi tárcánál, sem a Miniszterelnöki Hivatalban nem tudtak felvilágosítást adni. Mindössze annyit közöltek, hogy a költségekről "nem lehet felelősen nyilatkozni" előre. Azt ugyanakkor megjegyezték, hogy szigorú biztonsági intézkedések között látják vendégül a baloldali állami vezetőket. Azt sem lehet tudni egyelőre, hogy milyen vonalvezetés mentén tárgyalnak majd a politikai vezetők. A Miniszterelnöki Hivatal munkatársa szerint egyelőre egyeztetnek arról, hogy mi lesz a csúcstalálkozó központi kérdése.

A nagyszabású csúcstalálkozó ellenére a Külügyminisztérium munkatársa szerint nem kell majd jelentős forgalomkorlátozásoktól tartani. A rendezvényre ugyanis kisebb delegációkkal érkeznek a politikusok, mint a hivatalos kétoldalú tárgyalásokra, és a szokásos protokoll-rendezvények is elmaradnak ezúttal.

A csúcstalálkozót megelőzi egy másfél napos konferencia is. A csúcstalálkozó résztvevői közül többeket már ide is várnak. A vezető politikusokon kívül a konferencia meghívottjai között van több mint 100 politikai tanácsadó és stratéga is. A résztvevőknek két témakörben tartanak majd szakmai szemináriumokat.

A csúcstalálkozó végén több résztvevő várhatóan ellátogat az MSZP október 15-16-i tisztújító kongresszusára is. Azt azonban a párt sajtóosztályán egyelőre nem tudták megmondani, hogy pontosan kik lesznek jelen. Az erről szóló egyeztetés hétfőn délután zárul majd.

Clinton kezdte

A Progressive Governance-mozgalom első jelentősebb találkozóját Bill Clinton amerikai elnök hívta össze még 1999-ben. Brit, német, holland és olasz kollégájával tárgyalták meg a 21. században rájuk váró feladatokat. Ezt követően rendszeressé váltak a találkozók, ahol a meghívottak olyan témákkal foglalkoztak, mint a globalizáció, a nemzetközi együttműködések erősítése, a munkanélküliség csökkentése és a civil társadalom erősítése.

A 2000-es berlini csúcson elfogadott nyilatkozat foglalja össze a mozgalom politikai alapelveit. Az eddigi legnagyobb találkozót 2003-ban Londonban tartották, ahol 30 országból érkeztek hivatalban lévő vezető baloldali politikusok.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!