A kereszténységet hiányolja az EU-alkotmányból az ellenzék

Vágólapra másolva!
Az MSZP, a Fidesz és az SZDSZ azzal a fentartással támogatta, hogy a kormány aláírja az európai alkotmány létrehozásáról szóló szerződést, hogy azt utólag az Országgyűlésnek meg kell erősítenie. Az alkotmányról szóló általános vitában a Fidesz és az MDF elsősorban azt hiányolta, hogy a szövegből kimaradt a keresztény gyökerekre való utalás. A két év múlva hatályba lépő szerződést október 29-én Rómában  írják alá.
Vágólapra másolva!

A szerződésben érvényesülnek a magyar érdekek - mondta a uniós alkotmány aláírásáról rendelkező határozati javaslat általános vitáját megnyitó expozéjában Bársony András, a külügyi tárca államtitkára, aki hozzátette, a preambulumba bekerült a kisebbségek védelmének jogi garanciája, 2014-ig fennmarad az egy ország, egy biztos elv, és megfogalmazódik az unióhoz később csatlakozók felzárkóztatásának elve is. Bársony András utalt arra, hogy felvetődött a szerződés kapcsán különvélemény megfogalmazásának igénye, amelynek kapcsán jelenleg is zajlanak az egyeztetések - tette hozzá.

Az európai alkotmány létrehozására azért kerül sor, mert az unió fejlődése olyan szakaszhoz érkezett, ami új feladatok megoldása elé állította Európát - mondta Vastagh Pál (MSZP). A képviselő - az államtitkárhoz hasonlóan - szintén kiemelte: a szerződésben sikerült érvényre juttatni a magyar prioritásokat. Mint mondta, ezt úgy sikerült elérni, hogy a szokásos belpolitikai konfliktusokon túllépve a magyarok egységes koncepciót képviseltek. Vastagh Pál felhívta a figyelmet arra, hogy a szerződés sokkal gazdagabb szociális értékeket tartalmaz, mint más nemzetközi dokumentumok.

A Fidesz hiányolja a keresztény gyökereket

A Fidesz támogatja a szerződés aláírását, de különvélemény csatolását tartja szükségesnek a kormányközi konferencia záródokumentumához a kisebbségek ügyében - ismertette pártja álláspontját Hörcsik Richárd. Mint mondta, igaz, hogy a preambulumba bekerült a kisebbségekre történő utalás, de a szöveg "nem fedi le, amit a magyarok a kisebbségi jogokon értenek". A képviselő ezenkívül hiányolta, hogy a szövegből kimaradt a keresztényi gyökerekre való utalás. Ez Európa esetében nem vallási, egyházi, hanem elsősorban történeti szempontból lett volna igen fontos - hangsúlyozta az ellenzéki képviselő.

Föderális Európát szeretne az SZDSZ

Az SZDSZ föderális Európát tart szükségesnek, ami egységes geopolitikai tényezőt jelent, de képes visszatükrözni nemzetei világlátását is - fejtette ki Kuncze Gábor, az SZDSZ frakcióvezetője, aki hozzátette, hogy nem az unión belüli szabadsággal szemben vannak kételyei, hanem az ország, a politikai elit teljesítőképességével kapcsolatban. Elégedettségét fejezte ki Kuncze Gábor a magyar tárgyalódelegáció munkájával kapcsolatban. Kiemelte, hogy a dokumentumban szerepel a kisebbségi jogok kérdése is. Az európai alkotmány a viták ellenére sem tartalmaz utalást a keresztény gyökerekre, amivel az SZDSZ egyetért - mondta a szabad demokrata politikus. Hozzátette: a keresztény hit vagy más vallás gyakorlását azonban kiemelt emberi jognak tartják, amiért síkra szállnak.

MDF: Magyarország képes a gyorsabb haladásra

Az alkotmány lehetőséget biztosít az egyes országoknak arra, hogy a többieknél gyorsabban is haladhassanak - emelte ki Csapody Miklós (MDF), hozzátéve, hogy ez Magyarország számára különösen fontos, hiszen gyorsabb haladásra alkalmas. A 2006. november 1-jén hatályba lépő és 2009. november 1-jétől már az intézményeket is működtető alkotmány szövegének módosítására az országgyűlési vitában nincs lehetőség, pártja azonban nem támogatja fenntartás nélkül azt, mivel a kisebbségi jogok megfogalmazását sem támogatják maradéktalanul, és nem fogadhatják el, hogy Európa keresztény gyökereire való utalás kimaradt az alkotmányból - mondta a képviselő, megemlítve azt, hogy az európai egység gondolata keresztény gondolat volt.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!