Kuncze: Az SZDSZ-nek Demszky mindkét pozíciója fontos

Vágólapra másolva!
Horn Gábor, az SZDSZ ügyvivője szerint pártjának az az érdeke, hogy Demszky Gábor főpolgármester maradjon. Kuncze Gábor pártelnök azt mondta: számukra mindkét pozíció fontos, azt a kérdést viszont megkerülte, hogy mindkettőben ragaszkodnak-e Demszkyhez. A Fidesz azt reméli, a fővárosi közigazgatási hivatal új vezetője mielőbb a bírósághoz fordul az ügyben.
Vágólapra másolva!

Demszky Gábor főpolgármester továbbra sem kommentálja, hogy a fővárosi közigazgatási hivatal vezetője úgy foglalt állást, összeférhetetlen a főpolgármesteri és az EP-képviselői pozíció.

"Nekünk az az érdekünk, hogy Demszky Gábor sikeres főpolgármesterként folytassa munkáját" - mondta Horn Gábor a koalíciós koordinációért felelős politikai államtitkár a Magyar Televízió Nap-kelte című műsorában arra a kérdésre, hogy ha Demszky Gábornak le kellene mondania egyik tisztségéről, az SZDSZ-nek melyik poszt megőrzése lenne az érdeke.

Az SZDSZ ügyvivője szerint az európai parlamenti képviselők jogállásáról szóló törvény megalkotásakor a parlamenti szándék az volt, hogy a jogszabály tegye lehetővé: a polgármesterek lehessenek EP-képviselők. Elismerte azonban, hogy a jogszabályok ebben az esetben nem egyértelműek, hiszen két egymásnak ellentmondó törvény szabályozza a kérdést. "Tulajdonképpen Demszkynek kell most döntést hoznia" - mondta.

Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke úgy vélte: a fővárosi közigazgatási hivatal új vezetőjének állásfoglalásával egyértelművé vált, hogy elődjének nem azért kellett távoznia, mert összeférhetetlenséget állapított meg. "A kérdés még nem dőlt el" - utalt a pártelnök arra, hogy a hivatalvezető csupán állást foglalt a kérdésben.

"A politikai szándék világos volt, amikor a polgármesteri összeférhetetlenséget megállapították: a polgármesternek választott tisztsége lehet, így lehet országgyűlési képviselő, és lehetne EP-képviselő is, de ez a tisztség akkor még nem létezett. A törvény minden más kereső foglalkozást kizár" - mondta Kuncze. Hozzátette: az EP-képviselők jogállásáról szóló törvény vitáján is érkezett olyan módosító indítvány, ami a polgármestereket nem engedte volna indulni az EP-választáson. "Ezt azonban elutasította a parlament" - közölte a pártelnök. Megjegyezte: "ezek szerint az egységes akarat nem tükröződik a jogszabályokban".

Kuncze elmondta: beszélt Demszky Gáborral telefonon az ügyben, részleteket azonban nem kívánt elárulni. Közölte: az SZDSZ-nek és Demszkynek is mindkét pozíció fontos. Arra a kérdésre viszont, miszerint mindkét pozícióban ragaszkodnak-e Demszkyhez, a pártelnök azt felelte: ha a jogszabályi környezet megengedi, akkor igen.

A pártelnök furcsállta, hogy eddig elkerülte mindenki figyelmét: ellentmond egymásnak a két törvény. Hozzátette: ezt a jövőben mindenképp rendezni kell. Visszamenőleg azonban nem lehet törvényt módosítani - jegyezte meg.

Wintermantel Zsolt fideszes önkormányzati és országgyűlési képviselő szerint most már nincs mérlegelési lehetősége Demszkynek, melyik tisztségét tartaná meg, erről most már a bíróságnak kell döntenie. "Csak attól foszthatja meg a bíróság, amelyik összeférhetetlen, márpedig ez a főpolgármesteri poszt" - közölte az önkormányzati törvényre hivatkozva.

"A hatályos jogszabályok vizsgálata, valamint alkotmányjogi és közigazgatási jogi szakértőkkel lefolytatott konzultációi alapján arra a következtetésre jutott, hogy a két tisztség egyidejű betöltése jogszabálysértő, azaz a főpolgármesteri tevékenység nem egyeztethető össze az európai parlamenti képviselői megbízatással" - áll a Fővárosi Közigazgatási Hivatal vezetője, Forgách Imre által aláírt dokumentumban.

A közgyűlési jegyzőkönyvet 15 napon belül kell eljuttatni a közigazgatási hivatalba, ezt követően Forgách 30 napon belül kell hogy döntsön arról, bírósághoz fordul-e. A Fidesz arra kérte, miután már elvi állásfoglalást hozott az ügyben, ne várja ki a törvényes határidőt, hanem mielőbb forduljon a bírósághoz.

A bíróság háromtagú tanácsának nem peres eljárásban szintén 30 napon belül kell döntenie, így legkésőbb december közepére jogerős döntés születhet az ügyben.

Augusztus 30-án a fővárosi Fidesz-MKDSZ-frakció tiltakozott amiatt, mert szerintük Demszky Gábor nem lehet egyszerre főpolgármester és európai parlamenti képviselő, mert az önkormányzati törvény nem ad lehetőséget arra, hogy a polgármesternek más munkaviszonya legyen (egy-két kivételtől eltekintve). Bőhm András, az SZDSZ frakcióvezetője erre válaszul közölte: véleményük szerint az EP-képviselői mandátum nem számít munkaviszonynak, másrészt a Fidesz-MKDSZ nem vette figyelembe az európai parlamenti képviselők jogállásáról szóló törvényt.

Meg nem erősített találgatások szerint a Fővárosi Közigazgatási Hivatal előző vezetőjét, Felkai Lászlót azért menesztette Gyurcsány Ferenc kormányfő, mert több fórumon is kijelentette: összeférhetetlennek tartja Demszky Gábor főpolgármesteri és európai parlamenti képviselőséget.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!