A röntgen- és a CT-vizsgálatok jelentik ma a legnagyobb mesterséges sugárveszélyt: a sugarak gyakran gyógyító hatásúak, de komoly kárt is okozhatnak, például azokban az esetekben, amikor a kezelt valójában nem is szorulna az ilyen vizsgálatokra. És ez nem ritka jelenség - radiológiai és sugárvédelmi szakemberek megállapították, hogy a vizsgálatok egy jelentős része fölösleges. Az embert érő sugárdózisnak a lehető legkisebbnek kell lennie, de ezt a kezelések során gyakran nem veszik figyelembe - írja a Népszabadság.
"A vizsgálatot kérő orvos és a személyzet sokszor nincs tisztában a páciens sugárterhelésével. A gépek műszaki állapotának, beállításának rendszeres ellenőrzése is csak most van kialakulóban, mint ahogy az egyes szakmai irányelvek szintén csak most épülnek a gyakorlatba" - állítja Pellet Sándor, az Országos Sugárbiológiai és Sugár-egészségügyi Kutató Intézet (OSSKI) igazgató-helyettese.
A röntgensugárzás a radioaktív sugárzásokhoz hasonló terhet és kockázatot jelent a szervezetnek, még sincs mennyiségi korlátja: az orvosok az indokoltságot tartják az egyetlen és legfontosabb elvnek. Horváth László, az Országos Röntgen és Sugárfizikai Intézet (ORSI) főigazgatója is úgy véli, hogy a vizsgálatok tíz-húsz százaléka, de vélhetően ennél nagyobb hányada is fölösleges.