A drága lázmérő és pontíró nehezíti a vakok életét

Vágólapra másolva!
A vakoknak kifejlesztett segédeszközök támogatásának kiszélesítését szeretné a Magyar Vakok és Gyengén Látók Szövetsége. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár csak a fehér botra ad támogatást, pedig sok olyan találmány létezik, amely megkönnyítené a vakok mindennapjait. A szövetség főtitkára szerint nem olyan újításokra van szükségük, mint a beszélő szemüveg, hanem az olcsóbb pontíróra, lázmérőre, számítógépre.
Vágólapra másolva!

A vakok és gyengén látók számára kifejlesztett gyógyászati és segédeszközök támogatásának kiszélesítését szeretné a Magyar Vakok és Gyengén Látók Szövetsége. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár csak a fehér botra ad támogatást, míg számos olyan találmány létezik, amely megkönnyítené a vakok életét - fogalmazott Erhardtné Molnár Katalin, a szövetség főtitkára.

Erhardtné Molnár Katalin az [origo]-nak elmondta, bár a gyengén látóknak is sok eszközre lenne szükségük, a legrászorultabbak a teljesen vak emberek. Korábban úgynevezett személyi járadékban részesültek, egy ideje azonban csak azt a támogatást kapják, amit a többi fogyatékos. Molnár Katalin szerint ez azért igazságtalan, mert az alapvető, mindennapi élethez szükséges eszközök sokkal drágábbak a vakoknak. "Egy lázmérő 5-600 forintba kerül egy látónak, míg a vakok által is használható lázmérő minimum 2-3000 forint. Ezt is csak azok használhatják, akik tudnak angolul vagy németül, mert magyar nyelven beszélő lázmérő nincs is" - állítja.

Ugyanez a helyzet a vérnyomásmérővel, a diétás mérleggel vagy a vércukorszintmérővel is. De az olyan egyszerű eszközök is sokkal többe kerülnek, mint például egy toll. "Egy olyan toll, amivel egy vak pontírással írni tud, 2-3000 forintbe kerül. Pontírógéphez nem lehet hozzájutni 80-90 ezer forint alatt".

A főtitkár hangsúlyozta, hogy nem ingyen szeretnének hozzájutni ezekhez az eszközökhöz, csak azt szeretnék elérni, hogy elég támogatást kapjanak ahhoz, hogy egy vak embernek is annyit kelljen költenie, mondjuk egy lázmérőre, mint egy látónak. "Tény, hogy nem sok emberről van szó, abból a 83 ezer emberből, akiket látássérülteknek szoktak nevezni, körülbelül 10 ezer a teljesen vak, de ők egyáltalán nem tudják a látók eszközeit használni" - mondja Erhardtné Molnár Katalin.

A főtitkár szerint az a bajok forrása, hogy ezekről a kérdésekről nem magukat a fogyatékosokat kérdezik, hanem szakértőket, gyógypedagógusokat. "Felnőtt emberek vagyunk, tudjuk, hogy mire van szükségünk. Nem jó, hogy mások döntenek helyettünk". A főtitkár elmondta, az sem világos, hogy az OEP vagy az Esély Közalapítvány feladata lenne a probléma megoldása. Egyelőre a fehér bot az egyetlen támogatott eszköz. "Előállnak mindenféle újításokkal, mint a beszélő szemüveg. Nekünk nem erre van szükségünk, hanem az olcsóbb pontíróra, lázmérőre, számítógépre" - állítja Erhardtné Molnár Katalin.

Az OEP-nél elmondták, hogy egyelőre vizsgálják, hogy milyen eszközöket tudnának támogatni. Szóba került többek között a beszélő vércukorszintmérő támogatása is. Leghamarabb azonban jövő év közepén juthat el a támogatás a vakokhoz, mert hónapokig tart, amíg az eljárást lefolytatják.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!