Szigorúbb szabályokat szeretnének, és a jelenleginél jóval nagyobb áldozatvállalásra is hajlandóak volnának az emberek a tisztább környezet érdekében - derül ki a környezetvédelmi minisztérium felméréséből. A lakosság legfőképp a hulladék miatt aggódik, a megkérdezettek több mint fele szívesen fordítaná az illegális szemétlerakók eltüntetésére egyszázalékos adófelajánlását - írja a Népszabadság.
Az augusztusban 1500 fős reprezentatív mintán készült felmérés több eredménye is meglepte a környezetvédelmi szakembereket. Kiderült ugyanis, hogy a megkérdezettek több mint fele tevékenyen is részt venne - vagy részt is vesz - a környezetvédelmi problémák megoldásában. A legtöbben az erdők és parkok tisztán tartásából veszik ki részüket, utána a szelektív hulladékgyűjtés következik. Persányi Miklós környezetvédelmi miniszter szerint a napi tapasztalatok is azt mutatják, hogy a szelektív gyűjtés gyorsabb elterjedését már nem a lakosság hozzáállása, hanem a hiányos infrastruktúra akadályozza.
Kiderült ugyanakkor az is, hogy a lakosság környezetvédelmi magatartását gyakran tévhitek is befolyásolják. Sokan úgy vélik, hogy a külön gyűjtött szemetet a kukás cégek úgyis összeöntik, és azt, hogy a műanyag palackos - szeméttermelés árán fogyasztható - víz egészségesebb, mint a vezetékes, ami Persányi szerint legalább az ország 80 százalékán nem igaz.
A légszennyezésről az emberek pontosan tudják, hogy a közlekedés okozza, de azt már kevesebben, hogy a vízbázisok szennyezettségéért a csatornázottság hiánya, és a mezőgazdasági tevékenység okolható. Az okok felszámolásának lehetőségével szinte mindenki tisztában van: szigorúbb szabályok, és súlyosabb büntetések kellenek - írja a Népszabadság.