A fogyasztók megtévesztése megalapozott gyanúja miatt eljárás indult egy szegedi paprikagyártó és -forgalmazó cég három vezetője ellen - közölte a Nemzeti Nyomozó Iroda. A cég 2004. január 5-e és 2004. október 29-e között a fűszerpaprika csomagolásán "SZEGEDI PAPRIKA" feliratot, valamint "Kiváló Magyar Élelmiszer" és "Magyar Termék Nagydíj" védjegyeket tüntetett fel annak ellenére, hogy a termék jelentős mennyiségben tartalmazott importból származó paprikát. "Ezzel a termék eredetére, összetételére, származási helyére, illetve beszerzési forrására vonatkozóan megtévesztő tájékoztatást adtak, azt a látszatot keltették, mintha a fűszerpaprika a szegedi tájkörzetből származna" - áll az iroda közleményében.
A Nemzeti Nyomozó Iroda arról is beszámolt, hogy az élelmiszerek jelöléséről szóló rendelet szerint a csomagoláson alkalmazott jelölés nem vezetheti félre a fogyasztót az élelmiszer tulajdonságait, így többek között származását vagy eredetét illetően. "A Magyar Élelmiszertörvény fűszerpaprika-őrleményre vonatkozó irányelve szerint a termék csomagolásán import fűszerpaprika-őrlemény bedolgozása esetén fel kell tüntetni annak mennyiségét tömegszázalékban, és ilyen esetben tilos a magyar tájkörzetre utalni".
A gyanúsítottakkal szemben a Nemzeti Nyomozó Iroda Gazdaságvédelmi Főosztály Gazdasági Bűnözés Elleni Osztály folytat nyomozást. A paprikaügy nyomozása során eddig három kalocsai és három szegedi paprikagyártó és -forgalmazó cég vezetőit hallgatták ki. A gyanúsítottak szabadlábon védekezhetnek.
A kormány október végén rövid időre az összes fűszerpaprikát tartalmazó készítményt kitiltotta az üzletek polcairól, mivel három gyártó termékében az aflatoxin, egy, a mikotoxinok családjába tartozó mérgező anyag mennyisége meghaladta a megengedett szintet. Azt is bejelentették, hogy javasolni fogják az Európai Uniónak, hogy az addig vizsgált pisztácia és földimogyoró mellett a fűszerpaprikánál is végezzenek mikotoxinra vonatkozó vizsgálatokat a termék EU-ba lépésekor.
[origo]/MTI