Az édesapa és az édesanya 2000-ben született kislányuknak nem engedte beadni a tuberkulózis elleni védőoltást, arra hivatkozva, hogy számos országban hatástalansága és esetleges szövődményei miatt nem alkalmazzák - írja a Népszabadság.
Az édesapa szerint a védőoltás kockázatos: a testi, lelki és mentális egészségtől függ, hogyan reagál rá a páciens. A szülők ezért nem adatták be a kislánynak a kanyaró, a szamárköhögés, a mumpsz elleni, az MMR vagy a HIB oltásokat sem, ugyanakkor más oltásokat igen: a gyermekbénulás elleni és a Di-Te oltást. A szülők szerint a régi uniós országok egy részében az oltásról a szülő és az orvos közösen dönt. Máshol pedig az oltásoknak csak egy része kötelező, másik része önkéntes.
A szülők tanúi hiába próbálták saját gyerekeik esetével bizonyítani az első fokú eljérás során az oltások lehetséges negatív következményeit, a bíróság feltételezéseknek nevezte ezeket. A per során az Országos Epidemiológiai Központ szakértői pedig úgy nyilatkoztak, hogy az oltások be nem adásával gyermekük egészségét veszélyeztetik a szülők, mert emiatt a kislány számos súlyos betegségre, például a gennyes agyhártyagyulladásra is fogékonnyá válik.
Kárpáti József, a házaspárt a Magyar Helsinki Bizottsággal együtt képviselő ügyvéd szerint a másodfokú ítélet jóval humánusabb, mit az első, bár sajnélja, hogy fennmaradt a házaspár büntetőjogi felelőssége, holott szerinte legfeljebb szabálysértéslől lehet szó. Az ügyvéd szerint perek helyett párbeszédre lenne szükség a lakosság, az orvostársadalom és az ÁNTSZ között - írja a Népszabadság.