335, írásbeli választ igénylő kérdést kapott egyetlen nap alatt Gyurcsány Ferenc miniszterelnök Birkás Tivadar fideszes képviselőtől. Birkás azt kérdezi többek között, hogy mennyiért vásároltak az egyes tárcák mobiltelefonokat, hány embert bocsátottak el, milyen cégei vannak az egyes minisztériumoknak vagy hogy mennyit költöttek utazásokra.
Az ellenzéki képviselő azt mondta a kérdéseiről, hogy azokat egyszer már feltette a Gyurcsány-kormány megalakulása után nem sokkal, de érdemi választ nem kapott, ezért most újra próbálkozik. A képviselő elmondta: azt szeretné kideríteni kérdéseivel, hogy mennyivel nőtt a kormányzati apparátusra fordított kiadás. Szerinte ugyanis nem valósult meg a kormánykoalíció olcsóbb államra vonatkozó ígérete. Úgy vélte, ha most sem kap érdemi választ, az azt jelenti, valamit titkolni akarnak, azért nem válaszolnak.
Arra a kérdésre, hogy miért a miniszterelnököt kérdezte olyan ügyekről, amelyek a minisztériumokra vonatkoznak, Birkás elmondta: a kormányalakítás után nem volt egyértelmű minden esetben, hogy ki tudna válaszolni a kérdésekre, például sportügyekben. Ezért címezte inkább az összes kérdést a miniszterlenöknek.
László Boglár kormányszóvivő azt mondta a kérdésekkel kapcsolatban, hogy a képviselő által kért információk nagy része nyilvánosan hozzáférhető. Ezért értesíteni fogják Birkást arról, hol talál választ kérdéseire nyilvános, bárki által hozzáférhető adatbázisokban, így például a kormány vagy az egyes tárcák honlapjain, a cégbíróságon vagy a Közbeszerzési Értesítőben.
A kormányszóvivő közölte azt is, hogy adatvédelmi előírások szerint annak kell válaszolnia, aki az adatokat kezeli. A Miniszterelnöki Hivatal a legtöbb kérdésre így nem tud válaszolni, mert nem is rendelkezik a kért információkkal ilyen bontásban. László Boglár szerint különben sem dolga a Miniszterelnöki Hivatalnak, hogy nem feltétlenül megindokolható és rá nem tartozó kérdésekre válaszokat keressen.
Nem Birkás Tivadar az első, aki kérdésözönnel árasztja el a kormányt. Papcsák Ferenc (Fidesz) például 309 kérdést tett fel tavaly nyáron a privatizációval kapcsolatban, interpelláció formájában, négy nap alatt különböző kormánytagoknak. Nagy kérdező még Répássy Róbert (Fidesz), aki főként Keller László korábbi közpénzügyi államtitkár tevékenységét firtatta és tett fel több tucat kérdést rövid idő alatt. Maga Keller László (MSZP) is sokat kérdezett, még ellenzéki képviselőként egyetlen nap alatt 224 írásbeli választ igénylő kérdést intézett a Miniszterelnöki Hivatal gazdálkodásával kapcsolatban Stumpf István akkori kancelláriaminiszterhez.
Komáromi Gergely