Bár Magyarországon törvény kötelezi az orvosokat a gyógyszer-mellékhatások jelentésére, a hazai gyógyítók a fejlett országokhoz képest az észlelt kóresetek egy-két százalékát jelentik a hatóságoknak.
A legtöbb problémát - a szakirodalom szerint - az életmentő medicinaként felírt szívritmus-szabályozók, a daganatellenes, illetve a véralvadást befolyásoló szerek okozzák. Különösen veszélyesek lehetnek a gyermekekre és azokra az idősekre, akik egyidejűleg több gyógyszert is szednek - olvasható az Országos Gyógyszerészeti Intézet munkatársainak cikkében.
Az orvosok kevéssé érdeklőnek a mellékhatásokkal foglalkozó szakmai cikkek iránt - derült ki az OGYI több száz orvos véleményén alapuló vizsgálatából. A kérdőívre válaszolók 65 százaléka állította: még soha nem jelentett a szakhatóságnak praxisában előforduló mellékhatást, vagy káros következményeket, tíz százalékuk nem is tulajdonított különösebb jelentőséget e bejelentésnek. Mindez nem feltétlen azt jelenti, hogy az orvosok nem is észlelik a mellékhatást - mondta a Népszabadságnak Komáromi Zoltán fővárosi háziorvos. Szerinte az orvosok elsősorban a bajok enyhítésével törődnek, nem a formanyomtatványokat kitöltésével.