Rytkó Emília, az Országos Választási Iroda (OVI) vezetője szerdai sajtótájékoztatóján elmondta: mivel sem a Legfelsőbb Bíróság, sem az Országos Választási Bizottság (OVB) nem szabott határidőt a szavazatok újraszámlálására, bármeddig eltarthat, mire újra lesz hivatalos végeredmény. Egyedül arra utasította Rytkó a területi választási irodákat, hogy péntek 14 óráig jelentsék az OVI-nek, hogy bizonyíthatóan értesítették-e a helyi szavazatszámláló bizottságok tagjait a történtekről és hogy mikorra hívták össze az ülést a szavazatok újraszámlálására. Az ülés időpontjára viszont nem írtak elő határidőt, az OVB csak azt kérte, hogy a lehető legrövidebb időn belül ellenőrizzék a szavazatokat és a jegyzőkönyveket.
A bizottságoknak egy új, színben a korábbitól eltérő jegyzőkönyvet kell kitölteniük. Az OVI vezetője elmondta azt is, hogy az 1139 szavazókör mellett még 20 esetében merült fel kifogás, azonban a két listából 6 mindkettőn szerepel. Vagyis összesen 1153 szavazókörben kell újraszámolni a szavazatokat.
Egy-egy szavazókörben eltér a szavazatok száma, a kistelepüléseken akár csak 30 szavazat volt egy-egy szavazókörben, míg a nagyvárosokban 300 körül. Összesen körülbelül 350-400 ezer szavazat újraszámolására kerül sor. Ennyi szavazat azonban a kettős állampolgárság kérdésében semmiképp sem módosíthatja az eredményt, mert ahhoz legalább még félmillió igen szavazatot kellene találni. Viszont a kórházprivatizációs népszavazásnál 23,89 százalék volt az igenek aránya. Ez azt jelenti, hogy ha 90 ezer olyan szavazatot találnak, amit nemként regisztráltak igen helyett, akkor eredményessé nyilváníthatják a kórházprivatizációs népszavazást. Ennek következménye azonban kérdéses, mivel a feltett kérdés szerint az Országgyűlésnek meg kellene semmisítenie a kórháztörvényt, amelyet azonban az Alkotmánybíróság már korábban megsemmisített. Rytkó Emlía egy újságírói kérdésre azt mondta: nem tudja elképzelni, hogy ennyi szavazókörben összecserélték volna az igeneket és a nemeket. Ezt arra alapozta, hogy szerinte a szavazatokat általában többször is átszámolták a bizottságok. Maczonkai Mihály, az OVB egyik tagja szintén azt mondta az [origo]-nak, hogy szerinte sem változik az eredmény.
Az MVSZ öt bizonyított eset - a szegedi, a baracsi, a tárnoki, az újpest és a budaörsi - dokumentumait csatolta a Legfelsőbb Bírósághoz írt kifogásában. Ezekben az esetekben felcserélték az igen és a nem szavazatok számát. A szavazatokat azonban újraszámolták, így végül az OVB-hez már a jó eredményekről szóló jegyzőkönyvek kerültek. Tárnokon a kórházprivatizációról szóló kérdésre adott voksokat számolták csak újra, és ott felcserélték eredetileg az igenek és nemek arányát. Újpesten a kettős állampolgárságról szóló kérdésben először azt állapították meg, hogy 182 igen és 230 nem született, majd az újraszámolás után 200 igen és 212 nem szerepelt a jegyzőkönyvben. Barcson szintén felcserélték az igenek és a nemek számát.
Kapcsándi Dóra