Az állattartásról szóló 2000-es rendelet módosítását kedden szavazta meg a nagykanizsai közgyűlés. Eddig nem korlátozták a kutyák és macskák számát, az új rendelet viszont szigorú határokat szab.
Lakástípusonként eltér, hogy hány állat tartható - mondta az [origo]-nak Partiné Szmodics Györgyi, a nagykanizsai önkormányzat közigazgatási osztályának vezetője. Családi házban például két kutya és két macska lehet, emeleti tömbház lakásában egy nagytestű kutya vagy két kiskutya vagy egy kutya, egy macska vagy két macska tartható egyszerre. Többlakásos, udvarral rendelkező társasházi lakásban pedig egy kutya vagy egy macska tartható. Külterületen, ipari területen vagy raktárnál továbbra is korlátlan számban lehet őrző-védő kutyát tartani. Az ebtenyésztők pedig legfeljebb 5 tenyészszukát tarthatnak. A szaporulat 3 hónapos korig tartható, ezt követően máshová kell őket elhelyezni.
Az önkormányzat egy év haladékot adott az állatulajdonosoknak, hogy az engedélyezett létszám feletti állatoknak új helyet találjanak, utána 30 ezer forintig terjedő bírságot fizet, aki nem tesz eleget a rendeletnek. "Információink szerint elenyésző számú ember tart ennél több állatot" - közölte Partiné. Hozzátette: azt nem írják elő, mit kell tenni a létszám feletti állatokkal.
A rendeletet az osztályvezető szerint az indokolta, hogy sokszor azokkal is probléma van, akik csak egy állatot tartanak. Hozzátette: számos nagyvárosban van hasonló rendelet. Partiné az [origo] kérdésére azt mondta: a türelmi idő leteltével sem indul razzia az állattartók ellen, mivel erre nincs kapacitása a hivatalnak. Megjegyezte, hogy az ebeket nyilvántartásba kell venni, ám eddig ezt sokan elmulasztották. Ennek a szabálynak igyekeznek a jövőben nagyobb érvényt szerezni. A macskákat viszont nem kell nyilvántartásba venni, ráadásul a családi házaknál tartott macskák egész nap kóborolnak. Arra a kérdésre, hogyan fogják a macskák számát ellenőrizni, az osztályvezető azt mondta: ha probléma merül fel, akkor a törvény szerint bizonyítási eljárásra kerül sor.
A rendelet egyik érintettje Varga Károlyné, az Élettér Állat és Természetvédő Egyesület munkatársa, aki nyolc kutyát tart családi házában. Azt elismerte, hogy "nem normális ennyi állatot tartani", de mint mondta, náluk "így alakult". A kutyáktól viszont a türelmi idő letelte után sem hajlandó megválni, inkább fizeti a büntetést. "Nincs, aki ellenőrizze, betartják-e az emberek a szabályokat" - érvelt Varga Károlyné. Hozzátette: neki a nyolc kutyája nem ugat annyit, mint a szomszéd egy kutyája. "Aki felelőtlen állattartó, annál az egy állat is már zavaró" - jegyezte meg. "Kíváncsi leszek arra is, a macskáknál hogy ellenőrzik a darabszámot. Ezzel a rendelettel tulajdonképpen nem oldottak meg semmit" - állította. Közölte: tart attól is, hogy többen esetleg utcára teszik az engedélyezett létszám feletti állatokat. "Így is tele van a menhelyünk" - mondta.
Budapesten kerületenként szabályozzák rendeletben az állatartást. A XVI. kerületben például a többlakásos épületekben lakásonként egy kutya tartható, családi házak udvarán pedig kettő, a szaporulat itt is három hónapos korig maradhat. Enyhít viszont a szigoron, hogy külön kérelemre engedélyezhető ennél több kutya tartása is, a közvetlen szomszédok írásbeli hozzájárulásával. Macska lakásonként kettő tartható a kerületben, a szaporulat szintén három hónapos korig maradhat. A családi házaknál viszont nem szabták meg a számukat, mivel az önkormányzat szerint nagyon nehezen lenne ellenőrizhető a létszám. A kutyákhoz hasonlóan a macskák esetében is lehet kérelmezni a nagyobb számú tartást.
Soroksáron macska engedély nélkül tartható a családi házaknál. Többlakásos házban lakásonként két macska és két hónapos koráig annak szaporulata tartható engedély nélkül. Kettőnél több macska tartásához viszont engedély kell, ami a szomszédok több mint felének beleegyezése esetén adható ki.
A családi házaknál bármennyi kutya is tartható engedély nélkül. A többlakásos társasházak lakásaiban két kutya tartható, a szaporulat pedig három hónapos koráig maradhat. Több kutya tartásához már engedély kell, amit a szomszédok több mint felének beleegyezésével megadnak.
Kapcsándi Dóra