Vágólapra másolva!
Az Országos Választási Bizottság (OVB) keddi ülésén újra megállapíthatja a december 5-ei kettős népszavazás végeredményét. Egyszer már hivatalos végeredményt hirdetett a testület, de a Magyarok Világszövetsége panaszai miatt megsemmisítették az eredményt, és 1154 szavazókörben újraszámoltatták a szavazatokat. A történtek után újra napirendre kerülhet a választási eljárásról szóló törvény módosítása.
Vágólapra másolva!

Kedden ismét hivatalosan kihirdethetik a december 5-i kettős népszavazás eredményét. December 14-én ugyanis a Legfelsőbb Bíróság megsemmisítette az eredményeket, miután a Magyarok Világszövetsége több szavazókörben a voksok újraszámlálását kérte.

Patrubány Miklós, az MVSZ elnöke azért kérte a szavazatok újraszámlálását, mert elképzelhetőnek tartotta, hogy az említett körökben "kifordították", felcserélték az igenek és a nemek számát. Az említett szavazókörökben a szavazatszámláló bizottságok már december végére befejezték munkájukat, de az eredmény megállapítását az MVSZ kérésére elhalasztották, mert a világszövetség delegáltja az ünnepek idején szabadságra ment.

Az eddig közzétett ellenőrzések eredményei nem befolyásolták érdemben az adatokat, ezért Lamperth Mónika belügyminiszter és Lendvai Ildikó MSZP-frakcióvezető egyaránt bocsánatkérésre szólította fel Patrubány Miklóst. Lamperth Mónika közölte, hogy a tárca februárban újra kezdeményezni fogja a választási törvény módosítását, immár a kétkérdéses népszavazás tanulságainak figyelembe vételével.

"A választási törvény módosítására mindenképpen szükség van. Egyrészt a mostani tanulságokat értékelni, elemezni kell, és az ebből adódó következtetések alapján is módosítani kell, (...) de az Alkotmánybíróság (már korábban) is megmondta a jogalkotóknak, milyen területen kell még szabályozni" - mondta. Emlékeztetett arra, hogy a kérdést korábban már számtalan alkalommal négypárti tárgyalásokra terjesztették elő, de - mint mondta - a Fidesz ellenállása miatt végül nem sikerült a jogszabály átfogó módosítása.

Navracsics Tibor, a Fidesz elnöki kabinetfőnöke időközben a Demokrata című hetilapnak adott interjújában a decemberi népszavazásról kijelentette: "A legfontosabb tanulság, hogy valószínűleg módosítani kell a jelenlegi törvényeket... Olyan törvényekre van tehát szükség, amelyek biztosítják, ha valakinek kételyei vannak az eredménnyel kapcsolatban, akkor megnyugtató választ kapjon az aggályokra."

A négy párt a nyilatkozatok szintjén egyetért ugyan, hogy szükség lenne a kétharmados parlamenti többséget igénylő választási törvény módosítására, de a szabályozás részleteiben hosszú idő óta nem tud egyezségre jutni. A pártok az európai parlamenti választásra is csak külön jogszabállyal tették lehetővé a külföldön történő voksolás lehetőségét, és a kettős népszavazás előtt is csak egy, 2005 decemberéig hatályos jogszabály elfogadásában tudtak megállapodni.

A Legfelsőbb Bíróság (LB) elnöke szintén úgy nyilatkozott, hogy a népszavazás tapasztalatai nyomán indokolt a választási eljárásról szóló törvény módosítása. "Nemzetközi elvárás, hogy a választási, népszavazási ügyekben benyújtott kifogások elbírálása érdemben történjék meg. Miután pedig a legutóbbi népszavazás kapcsán a jogalkalmazói tapasztalatok alapvető problémákra utalnak, célszerű lenne, ha az Országgyűlés mielőbb áttekintené a választási eljárási törvény jogorvoslatra vonatkozó rendelkezéseit" - mondta Lomnici Zoltán, az LB és az Országos Igazságszolgáltatási Tanács elnöke.

A főbíró közölte: Európa-szerte egyedülállónak tekinthető a magyar választási törvénynek az a rendelkezése, amely szerint országos népszavazás esetén a több mint 11 ezer szavazóköri döntés ellen benyújtható valamennyi kifogás érdemi vizsgálatát a beérkezéstől számított 24 órán belül köteles elvégezni a Legfelsőbb Bíróság. Ez az MVSZ december 5-i népszavazással kapcsolatos kifogásai esetében azt jelentette, hogy az LB háromtagú tanácsának egy nap alatt több mint 300 ezer szavazólapot, több ezer oldalnyi jegyzőkönyvet és több mint 250 oldalnyi bizonyíték értékelését kellett volna elvégeznie.

Az LB végzése, amely a népszavazás eredményét megállapító eljárás megismétlésére adott utasítást, rámutatott arra, hogy a kifogásokat érdemben ki kell vizsgálni, ellenkező esetben kiürül a jogorvoslat alkotmányban is rögzített jogintézménye. Ha ezres nagyságrendben érkeznek kifogások, a jogorvoslatokat elbíráló szerv "bedugul, ellehetetlenül". Ez igaz lehet az országgyűlési választásokra is. Már csak ezért is indokolt a vonatkozó törvény jogorvoslatot szabályozó rendelkezéseinek áttekintése és szükség esetén újrakodifikálása - vélte korábban Lomnici Zoltán.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!