Újabb agrárdemonstrációt ígér a Magföm

Vágólapra másolva!
Figyelemfelhívó agrárdemonstrációt tart a Magyar Gazdák és Fogyasztók Önvédelmi Mozgalma (Magföm) két héten belül Budapest egyik bevezető útján annak érdekében, hogy a szövetség által elfogadhatatlannak tartott agrármegállapodás több ponttal kiegészüljön - jelentette be Sákán Antal, a Magföm társelnöke, egyben a Magyar Sertéstartók Szövetségének elnöke hétfőn.
Vágólapra másolva!

Sákán elmondta: az agrármegállapodás jelenlegi formáját elutasító szervezetek Pest megye több településéből 50-150 traktorral állnak demonstrációs készültségben az országos agrárdemonstráció március 13-i befejezése óta. "A megállapodáshoz nem csatlakozott gazdák a Magföm szombati egyeztető gyűlésének döntése szerint nem egy nagy demonstrációra összpontosítanak, hanem több tiltakozó megmozdulással igyekeznek kikényszeríteni követeléseiket" - tette hozzá Sákán Antal.

Kifejtette: amennyiben a főváros bevezető útjára tervezett demonstráció eredménytelennek bizonyul, akkor következő lépésben már négy útra vonulnak ki a gazdák. Ha ez sem vezet sikerre, akkor a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium elé hajtanak a traktorok, legvégső esetben pedig állatszállító és trágyaszippantó gépekkel is felvonulnak az elégedetlen gazdák.

Az elnök megjegyezte: a Sertésszövetség számára akkor válik elfogadhatóvá a kormány és a gazdák közötti megállapodás, ha a jövő évi állatjóléti támogatások 6 milliárd forintos úgynevezett faktorálási keretét az FVM úgy fizeti ki a gazdáknak majd év elején, hogy nem a gazdák, hanem az állam vállalja a hitelként felvett összeg kamatterheit. A már tavaly is alkalmazott faktorálási gyakorlat azt jelenti, hogy az utófinanszírozott európai uniós támogatások egy részét az állam hitelekből előre kifizeti.

"A megállapodás elfogadásának feltétele az is, hogy az állat-egészségügyi, vizsgálati, szállítási és egyéb állattenyésztéshez kötődő hatósági díjat a tárca ne emelje, hanem éppen hogy legalább 50 százalékkal csökkentse" - közölte Sákán Antal. Hozzáfűzte, hogy amíg Magyarországon 100 százalékos hatósági díjemelést terveznek, addig például Dániában, sőt Csehországban és Szlovákiában az állam teljesen átvállalja a díj mértékét a gazdáktól.

Az elnök nem tért ki arra, hogy a Magföm többi szervezete konkrétan milyen feltételek teljesülése esetén írná alá az agrármegállapodást.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!