Vádat emelt a Fővárosi Főügyészség a Kulcsár-ügyben - jelentette be szerdán Ihász Sándor fővárosi főügyész. A brókerbotrányként is ismert sikkasztásnak huszonegy vádlottja vár mostantól kezdve a bíróság ítéletére. Az elsőrendű vádlott Kulcsár Attila, a K&H Equities brókercég volt üzletágvezetője, akit 2003 nyarán Ausztriában fogtak el. A másodrendű vádlott Kerék Csaba, aki a Britton nevű cég társtulajdonosa volt. Az ügy harmadrendű vádlottja Rejtő E. Tibor, a K&H Bank volt vezérigazgatója. A szintén Britton-tulajdonos Mészáros János a negyedrendű vádlott. Az ötödrendű vádlott egy szír pénzváltó, E. A. Hasan. A vádlottak között van még Bitvai Miklós, az Állami Autópálya Kezelő Rt., illetve Garamszegi Gábor, a Betonút Rt. egyik volt vezetője is. A vádlottak listájának a végén Szekér Gyula taxisofőr áll, aki az elsikkasztott pénzt szállította. Egyetlen politikus van a vádlottak között, Váradi János, az MSZP X. kerületi önkormányzati képviselője.
A 71 oldalas vádirat elkészítéséhez az ügyészi kihallgatások 189 órán keresztül tartottak. 298 embert kérdeztek, csak Kulcsárt 45 alkalommal hallgatták ki. A nyomozás során 55 ezer oldalnyi irat és 110 ezer oldalnyi melléklet keletkezett. Az ügyészség szerint összesen 23 milliárd forintot mozgattak a sikkasztások idején, 1998-2003 között, de a kár végül csak 8,3 milliárd forint lett. Sikerült azonban ebből 6,3 milliárd forintnyi vagyon zár alá venni, így a tényleges kár 2 milliárdot tesz ki. A nyomozás idején megmentett 6,3 milliárd nem csak pénzt jelent: zároltak az ügyben svájci bankszámlákat is, de többek között egy ibizai nyaraló és egy utánfutó is a lefoglalt értékek között van.
Szoboszlai Richárd fővárosi főügyészhelyettes a sikkasztásokkal kapcsolatban elmondta, hogy több nagyvállalat vezetője is sikerdíjat kapott Kulcsártól. A nagyobb cégek vezetői ugyanis háttéralkut kötöttek a volt brókerrel. E szerint Kulcsár azt csinálhat a vállalkozások rá bízott vagyonával, amit akar, nem kell tételesen elszámolnia, hogy mikor mibe fekteti a pénzt. Végül a tényleges hozamnál kisebb összeget könyveltek csak el a cégnél, a különbözet egy részét a cégvezetők sikerdíj formájában megkapták.
A vádiratról tartott ügyészségi sajtótájékoztató után Kulcsár Attila az MTI-nek azt mondta, az ügyészségen elhangzottak megerősítik számítását, hogy a K&H-ügyben sikkasztással okozott kár megtérültnek tekinthető, mivel 6,3 milliárd forintnyi vagyont zároltak. Kulcsár Attila ismételten megjegyezte, reméli, a bíróság beazonosítja a sikkasztássorozat valódi haszonélvezőit.
A Kulcsár-ügyben a mostanival párhuzamosan több más nyomozás is folyik. Az ügyészségi nyomozóhivatal Molnár Csaba ellen nyomozott, aki a vád szerint hátráltatta a vizsgálatot. Emellett Bálint Tamást, Keller László volt közpénzügyi államtitkár egykori kabinetfőnökét is meggyanúsították az ügyészségi nyomozók, hogy titkos iratokat adott át Kulcsárnak, cserébe 10 millió forintot fizetett neki az álbróker - az ügyészség szerint. A Nemzeti Nyomozóiroda nyolc, a brókerügyhöz kötődő ügyben is nyomoz még, és az I. kerületi rendőrkapitányságnak is van egy szála.