Az [origo] birtokába került a Belügyminisztériumban készített kimutatás a tárca személyi juttatás előirányzat terhére kötött megbízási szerződéseiről. Ezek szerint több olyan szakértő vagy tanácsadó is tevékenykedik a BM-ben, akit olyan feladatra szerződtettek, aminek elvégzésére a tárcánál külön főosztály vagy akár helyettes államtitkárság van.
Juhász Gábor politikai államtitkár havi bruttó 170 ezer forintért foglalkoztat egy tanácsadót, aki önkormányzati kérdésekben segíti munkáját. Emellett azonban a tárcánál önkormányzati helyettes államtitkár is dolgozik, akinek a munkáját két főosztály és három iroda segíti. Juhász Gábor emellett saját fotóst is fizet: havi 300 ezerért egy bt.-nek csak az a dolga, hogy a politikai álllamtitkárt magyarországi nyilvános eseményeken fotózza.
A legdrágább BM-szakértő napi 50 ezer forintért (éves szinten mintegy 12 millióért) ad telekommunikációs és informatikai tanácsokat a minisztériumnak. A BM ugyanakkor fenntart egy informatikai főosztályt is.
Havi bruttó 250 ezer forintért dolgozik a miniszteri kabinetnek egy szakértő, a dolga az, hogy kapcsolatot tartson a közlekedésrendészeti rendőri szervekkel. Emellett a szerződésben szerepel az is, hogy a "közlekedési tudományos és általános rendőrségi kérdések programmenedzselését" is ő végzi. A Belügyminisztériumban ugyanakkor a rendészeti és bűnmegelőzési helyettes államtitkárnak a 29/2002. (BK 21.) BM-utasítás szerinti feladata, hogy közreműködjön - többek között - a rendőrség felügyeletében, tevékenysége értékelésében-elemzésében. Emellett ellátja a rendőrség szakmai tevékenységének ellenőrzését, képviseli a minisztériumot a rendvédelemmel összefüggő egyeztetéseken. A helyettes államtitkárt pedig a rendészeti főosztály segíti munkájában, például a rendőrséget érintő kérdésekben.
A fentiek mellett szerződtettek tanácsadót pénzügyi-gazdálkodási feladatokra óránként 5 ezerért. Van olyan tanácsadója a miniszternek, a politikai és a közigazgatási államtitkárnak is, aki havi 500, 416, illetve 250 ezerért dolgozik, de a megbízás tárgyából az nem derül ki, hogy mit is kell csinálnia konkrétan a pénzéért, csak az, hogy tanácsadóként szerződtették.
Számos ügyvédi iroda is kapott megbízást szerződések elkészítésére, jogi képviseletre, "jogi szaktudást igénylő véleményező és képviseleti feladatok ellátására", havi 125 és 375 ezer forint közötti összegért. A BM-ben ugyanakkor működik egy szerződés-előkészítő és peres képviseleti iroda, amelynek feladata hasonló, mint a megbízott ügyvédeké. Az iroda mellett jogi feladatokat lát még el a jogi főcsoportfőnökség is, itt készítik a belügyi jogszabályok tervezeteit.
Lamperth Mónika miniszter az "IDEA" tudományos-tanácsadó testületben Wiener György MSZP-s országgyűlési képviselő tanácsaira is számít, aki Ágh Attila politológus mellett társelnöke a bizottságnak. Ezért havi 150 ezer forintot kap a politikus.
Wiener azt mondta az [origo] megkeresésére, hogy szerinte közismert ténynek kell tekinteni a megbízást, hiszen a vagyonnyilatkozatában ez olvasható. Hozzátette: tudományos tanácsadói tevékenységével függ össze a megbízás, és nem kapcsolódik a képviselőséghez. Valószínűleg akkor is részt vennék ebben a munkában, ha nem lennék képviselő - mondta. Wiener önkormányzati ügyekkel foglalkozik az "IDEA"-ban, főként a régiók helyzetével, szerepével.
A testületről azt mondta, 2002 szeptembere óta működik, az alapvető munkák már elkészültek, bármikor a parlament elé tudnának állni ezzel. Megjegyezte, hogy a munka tovább folytatódik, tehát nem arról van szó szerinte, hogy falból kap pénzt. Elmondta azt is, hogy a testület tevékenysége féloldalasra sikeredett, mert csak a települési önkormányzatok többcélú kistérségi társulásáról szóló törvényt sikerült elfogadtatni a parlamenttel, azt sem eredeti formájában. A választott regionális önkormányzatokkal kapcsolatos előterjesztés azért nem kerül a parlament elé, mert kétharmados törvény lenne, megszavazásához azonban nincs meg a politikai konszenzus.
Közölte azt is a képviselő, hogy vannak olyan hónapok és hetek, amikor az "IDEA" rendszeres munkát jelent, de vannak olyan időszakok, amikor nincs rendszeres munka. 2003 és 2004 elején, 2004 és 2005 nyarán is rendkívül intenzív munkát jelentett az "IDEA", de ebben a hónapban eddig nem került sor tanácskozásra - mondta Wiener.
Az [origo] szeptember 15-én e-mailben tett fel több kérdést is a minisztériumnak a szerződésekkel kapcsolatban. Bár kérdéseinket a miniszter, a politikai államitkár és a tárca szóvivőjének címére is elküldtük, szerda estéig nem érkezett válasz. Többek között azt kérdeztük, hogy összesen mennyit költ tanácsadókra és szakértőkre a miniszter, rendelkezik-e saját fotóssal a belügyminiszter vagy a közigazgatási államtikár is, megtekinthetőek-e a politikai államtitkárról készült hivatali felvételek. Arra is kíváncsiak voltunk, hogy miért kell a közlekedési rendőrökkel külön kapcsolattartó. Ha ilyen pozíció létezik, más rendőri szervekkel vagy a BM alá tartozó határőrséggel, katasztrófavédelemmel is külön kapcsolattartót szerződtetnek-e? Azt is szerettük volna megtudni, mért kerül napi 50 ezer forintba az informatikai szakértő. Kérdéseinkre azonban egyelőre nem érkezett válasz.
Komáromi Gergely