Viperákat, késeket foglaltak le a vámosok

Vágólapra másolva!
Egyebek mellett, 60 ezer "közbiztonságra veszélyes eszközt" foglaltak le a győri vámkommandósok, pár hónapja indított fokozott ellenőrzésük során. A lefoglalt szúró-, valamint ütőfegyverek, a hamisított ruhák és elektronikai berendezések értéke meghaladja a másfél milliárd forintot. Uniós csatlakozásunk óta, ezek már legnagyobbrészt Nyugat-Európa irányából érkeznek az országba.
Vágólapra másolva!

Minden eddiginél több csempészárut foglalt le a Győri Vámhivatal Mélységi Ellenőrző Csoportja az augusztus végén indított akcióján. Harmincnál több esetben fordult elő, hogy nem csak néhány darabos árukészletet, hanem több konténernyi hamisított terméket találtak meg, majd foglaltak le a vámhivatal erre a feladatra kiképzett munkatársai.

"985 teleszkópos acélbot (vipera), 55 ezer kés és 1700 bajonett is bekerült a vámhivatal raktárába" - mondta el megkeresésünkre Tajti Tamás, a Győri Fővámhivatal parancsnoka. Az alezredes arra a kérdésünkre, hogy ezeket - a hivatalos megnevezés szerint - közbiztonságra veszélyes eszközöket is a hamis ruhákhoz hasonlóan piacokon, magánszemélyeknek árusították volna vagy pedig másoknak, más módon, azt felelte: ezek is bekerültek volna a kereskedelmi forgalomba.

Tajti szerint az augusztus vége óta lefoglalt ruházati termékek, ágyneműk, különféle elektronikai termékek, játékok és más termékek értéke már meghaladja a másfél milliárd forintot. Ezek nem magyarországi és nem európai uniós tagországból származnak, hanem legnagyobbrészt távol-keletiek.

A vámkommandósok leginkább utakon állítanak meg teherautókat, köztereken, piacokon és boltokban ellenőriznek. Hatósági személyek, tehát felnyittathatják a gépjárművek csomagtereit és benézhetnek a raktárakba. A trükkök közül a leggyakoribb, hogy több áru van az ellenőrzött konténerben, mint amennyi a fuvarlevélen szerepel. Az is elő szokott fordulni, hogy más van benne, de arra is volt példa, hogy egy nullával kevesebb szerepelt a darabszámban, mint amennyi a valós adat volt.

A hamis ruhaneműk egy része már ránézésre gyanús - pl. Adidos felirat szerepel rajta -, míg vannak az eredetitől szinte megkülönbözhetetlen minőségű termékek is, ezeket szakértők vizsgálják. A látszatra valódi sportruhákról, úgynevezett márkátlanító helyeken, csökkent munkaképességű emberek leszedik a hamis márkajelzéseket, majd azokat a saját csatornáikon szétosztják. A lefoglalt jövedéki termékeket (alkohol, cigaretta) megsemmisítik.

A távol-keleti hamis termékek az uniós csatlakozás, vagyis a nyugati határok megnyitása óta, leginkább Nyugat Európán keresztül jönnek be az országba. Az Európai Unió tagországainak vámhatóságai között a magyar szervek, második-harmadik helyen állnak a lefoglalt hamis áruk mennyiségét tekintve.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!