A megnevezett zsurnaliszták között van az MTI korábbi bécsi tudósítója, Heltai András is, aki a Klubrádió péntek esti Kontra című műsorában cáfolta a személyével kapcsolatos állításokat. "Nem voltam ügynök, erről papírom van" - fogalmazott az újságíró, hozzátéve, hogy a rendszerváltozás után "illetékes állami bizottság" világította át.
Heltai András elmondta: a "totalitárius rendszerben" külföldön dolgozó újságíróknak kötelezővé tették, hogy a külföldiekkel folytatott beszélgetéseikről számoljanak be a nagykövetségen. "Hogy aztán a titkosszolgálatok mit csináltak ezekkel a jelentésekkel, amiket tőlünk kaptak, azt nem tudom. De, hogy én ilyet az életben soha nem írtam, abban bizonyos vagyok" - mondta egy, az adásban beolvasott részlet kapcsán, hangsúlyozva, hogy nem mint beszervezett ügynök számolt be a beszélgetésekről.
Az Ausztriában élő Lendvai Pál - az ÉS-ben megjelent cikke szerint - 395 oldalnyi "operatív anyagot" kapott. Ezeket az állambiztonsági szolgálatok hírszerzéssel és belső elhárítással foglalkozó ügynökei és szigorúan titkos állományú tisztjei készítették, főként az 1958-tól 1966-ig tartó időszakban. Ebből az anyagból Paul Lendvai, beszámolója szerint, megállapította, hogy több magyar rádiós, televíziós újságíró, valamint az MTI volt bécsi tudósítói a hatvanas évek elején a magyar hírszerzésnek jelentéseket küldtek az ő ausztriai és magyarországi tevékenységéről.
Paul Lendvai 1956 után hagyta el Magyarországot, s azóta Ausztriában él, ahol az osztrák televízió, az ORF főintendánsa volt. Számos könyve és cikke jelent meg németül és magyarul is a vasfüggöny lebontása óta eltelt időszak európai fejleményeiről, a balkáni és az oroszországi folyamatokról, az "új és a régi" antiszemitizmusról.