Hiába hívhatja össze a Fidesz a parlamentet

Vágólapra másolva!
Össze kell hívni a Fidesz által kezdeményezett rendkívüli ülést a 14. havi nyugdíj megtárgyalására. Azt azonban nem írja elő sem az alkotmány, sem a házszabály, hogy a napirendet el is kell fogadni.
Vágólapra másolva!

Rendkívüli ülést kell tartania a parlamentnek, ha a Fidesz 77 képviselője aláírja az erről szóló kezdeményezést. Az ellenzéki párt a 14. havi nyugdíj bevezetéséről szóló javaslatát akarja elfogadtatni a képviselőkkel, azonban az ülésszak hétfőn véget ért.

A házszabály szerint az Országgyűlés elnöke a megjelölt időpontnál legfeljebb nyolc nappal később köteles összehívni a rendkívüli ülést, ha a képviselők egyötöde azt írásban kezdeményezi. Ahhoz, hogy egy napon megtárgyalhassák és elfogadhassák a Fidesz törvényjavaslatát, a jelenlévő képviselők négyötödének szavazatával el kell térni a házszabálytól. Bár az alkotmány szerint kötelező összehívni a rendkívüli ülést, azt nem mondja ki, hogy meg is kell tartani. Az Orbán-kormány idején többször is volt arra példa, hogy az ellenzéki kezdeményezésre összehívott ülésre az akkori koalíciós képviselők nem mentek el, így az határozatképtelennek bizonyult, vagy egyszerűen leszavazták a napirendet.

A Fidesz azért kezdeményezi a rendkívüli ülést, mert "egyre szánalmasabbnak" tartja az MSZP magyarázkodását arról, "miért nem támogatják a 14. havi nyugdíj bevezetését és miért akarnak elvenni 64 ezer forintot minden nyugdíjastól". Áder János frakcióvezető szerint már a jövő hétfőn is megvitathatnák a 14. havi nyugdíj ügyét. Emellett a párt a választásokig aláírásgyűjtést is folytat, melynek célja, hogy "megtudják, mit gondolnak a 14. havi nyugdíjról a magyar választópolgárok".

Korrekció és 14. havi

Ha mindenki egyforma nyugdíjemelést kap, akkor nem csökkennek a különbségek a nyugdíjrendszerben - ez Gyurcsány Ferenc véleménye. A miniszterelnök egy V. kerületi idősek otthonában beszélt arról, hogy az MSZP szerint azoknak kell többet kapniuk, akik nagyon régen mentek nyugdíjba és a nyugdíjuk lemaradt a többiekéhez képest. Akik mostanában vonultak vissza, amikor "már nem volt ilyen nyomás a nyugdíjrendszeren", törvényes járandóságukat kapják meg és a 13. havi nyugdíjat, az özvegyasszonyok pedig két és fél, három hónapit kapjanak - sorolta Gyurcsány Ferenc.

A benyújtott fideszes törvényjavaslatban a miniszterelnök szerint az szerepelt, hogy a 13. havi nyugdíjat nem fizetnék ki, hanem fizetnének helyette 14. havit. Korózs Lajos, a szociális tárca államtitkára korábban azt mondta, a Fidesz 14. havi nyugdíjról szóló javaslata kihagyja a 2006. évi juttatások közül a 13. havira vonatkozót, a normaszövegből ugyanis hiányzik, hogy "az idei évre megállapított összeg, illetve kifizetési idő mikorra vonatkozik", azaz hogy az idén mikor és milyen mértékben kívánja érvényesíteni a kifizetést a Fidesz.

Nyakó István, az MSZP szóvivője kijelentette: az említett okok miatt nem fogadják el a Fidesz javaslatát a 14. havi nyugdíj bevezetésével kapcsolatban, és nem támogatják a rendkívüli ülésnap összehívását sem.

Az ellenzéki előterjesztés szerint négy év alatt fokozatosan, plusz egyheti járandósággal vezetnék be a 14. havi nyugdíjat, amelyet két részletben, májusban és novemberben fizetnének ki és amelybe nem számítana bele az ideiglenes özvegyi nyugdíj, a nem tb-ellátás, valamint egyes pótlékok és emelések.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!