Júliustól minden nagykorú nő kérheti művi meddővé tételét - írja a Népszabadság. A lap szerint senki nem kívánta, hogy így legyen, de júliusban letelik az a határidő, amit az Alkotmánybíróság (AB) adott tavaly a beavatkozást szabályozó törvényről szóló határozatában.
A szabályozást - amely betöltött 35 életévhez, vagy legalább három saját gyermek kihordásához köti a meddővé tételt - az Alkotmánybíróság ugyanis a gyermekszám megállapítása miatt alkotmányellenesnek nyilvánította, mivel az önrendelkezési jog gyakorlását nem lehet a gyermekek számához kötni.
A tavaly novemberi határozatban hét hónapot adtak a jogalkotóknak, hogy mérlegeljék, másféle korlátozás bevezetését, ám ez nem történt meg és várhatóan nem is fog, mivel sem a parlament, sem a kormány nem foglalkozik érdemben az üggyel. Csak egy javaslat volt, amit vissza is vontak. Ez 26 éves kor után tette volna lehetővé a beavatkozást.
A jelenlegi gyakorlat szerint, ha egy nő kéri a műtétet, és megfelel a jogi feltételeknek, az orvos nem mérlegel. Ha a nő kifizeti a beavatkozás költségeit, azt végrehajtják. Előtte az orvos tájékoztat a várható szövődményekről, a fogamzásgátlási lehetőségekről, valamint arról is, hogy az eljárás visszafordíthatatlan. A kérés és a beavatkozás között három hónapnak el kell telnie.
A lap szerint a törvényt már az új kormánynak kell megváltoztatnia. Egyrészt azért, mert július 1-jétől minden nagykorú nő korlátozás nélkül kezdeményezheti a meddővé tételt, illetve azért is, mert a törvényből kikerült az a rendelkezés, amely előírta, hogy a cselekvőképtelen emberek esetében a beavatkozáshoz gyámhatósági hozzájárulásra van szükség - írja a Népszabadság.