Orbán Viktor még februárban hívta ki vitára Gyurcsány Ferencet. Az ilyenkor már megszokottnak vehető egyeztetési problémák után végül is a pártok megállapodtak abban, hogy ezúttal két vita is lesz az első forduló előtt. Az első a szerda esti, amelyen a két nagy párt kormányfőjelöltje vesz részt, csütörtökön pedig kiegészül a párbaj a két kisebbik parlamenti párt listavezetőjével.
A miniszterelnök környezetéből úgy értesültünk, hogy Gyurcsány Ferenc már hetekkel ezelőtt kért adatokat, szakértői anyagokat több témában. A miniszterelnök ezek áttanulmányozásával készül a szerda esti vitára. Információink szerint a vita nem változtat napi programján, amelyet most az árvíz elleni védekezés határoz meg. (Négy évvel ezelőtt egyébként Medgyessy Pétert napokig adatokból és elemzésekből készítették föl a munkatársai, akik a vita reggelén már reggel 7-kor az irodában voltak. A miniszterelnök-jelölt azonban csak tíz körül sétált be, közölte, hogy elmegy uszodába, s aznap már nem volt hajlandó beszélni sem az esti vitáról.)
Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője azt mondta, Orbán Viktor nem készül külön az alkalomra. Közvetlenül a vita előtt Érden vesz részt a Fidesz miniszterelnök-jelöltje egy választási gyűlésen, és onnan megy a tévéstúdióba. A szerda esti vita előtti napokban is az országot járta, folyamatosan emberekkel találkozott, és a Fidesz programjáról beszél. A miniszterelnök-jelölti vitát is a korábban megkezdett vitasorozat részének tekinti - mondta a szóvivő. Így Szijjártó szerint nem egyeztetett tanácsadókkal arról, hogy mit mondjon, és nem olvas elemzéseket, tanulmányokat külön erre az alkalomra.
A miniszterelnök-jelölti viták szakértők szerint a bizonytalanok megszólításáról is szólnak, ezért olyan jelentéktelennek tűnő dolgoknak is jelentőségük lehet, hogy a párbajozók ülnek vagy állnak, illetve hogy milyen ruhát viselnek. Gyurcsány Ferenc például magasabb, mint Orbán Viktor, viszont a jelek szerint nem tud sokáig egyenesen ülni, s hajlamos arra, hogy kinyújtsa a lábait, a székben szinte elfeküdjön. Ezért a szocialista címvédőnek kedvezőbb, ha áll, mert jobban fegyelmezi magát - kivéve, ha rákönyököl a pulpitusra -, mondják a kormányfő emberei.
Nyolc évvel ezelőtt sokan annak is tulajdonították Orbán Viktor kedvezőbb megítélését (a Horn Gyulát kedvezőtlenül megítélők aránya tizenegy százalékkal nőtt, Orbán esetében tizenhat százalékkal csökkent az akkori vita után), hogy a sötét zakót viselő Hornnal szemben világosbarna, fiatalos öltönyt vett magára, és jobban kiemelkedett a semleges, piszkosszürke háttérből. Úgy tudjuk, Gyurcsány Ferencnek hagyományos, sötétkék öltöny és piros vagy piros mintás nyakkendő viselését tanácsolták. Orbán Viktor állítólag nem kért öltözködési tanácsot, és csak reggel dönti el, mit vesz föl.
Sík Endre, a TÁRKI szociológusa korábban az [origo]-nak azt mondta, szerinte a miniszterelnök-jelölti és a listavezetői tévéviták még befolyásolhatják a bizonytalanokat, bár azt nem valószínűsíti, hogy bármelyik politikus feltűnően az ellenfele fölé emelkedne, kivéve, ha valaki nagy hibát követ el, vagy nagyon negatív kijelentést tesz.
1998-ban viszont még sokan vélték úgy, hogy Orbán Viktor jó szereplése kihatott a választási eredményre. A júliusi Gyurcsány-Orbán vitának és a négy évvel ezelőtti Orbán-Medgyessy vitának nem volt ennyire egyértelmű győztese. Tavaly például eltérő volt a két fél megítélése attól függően, hogy a tévében látta vagy a rádióban hallotta a vitát a megkérdezett. 2002-ben Medgyessy Péter jobban szerepelt a vártnál, mert sokan azt gondolták, hogy a profi kommunikátor Orbán "lemossa". A vita végén viszont az akkori miniszterelnök azt mondta a munkatársainak: szerintem döntetlen.
Komáromi Gergely - Nagy Szilvia