Kenessey Miklós csütörtökön telefonon erősítette meg a visszalépéséről szóló hírt, mint elmondta, erről még hétfőn döntött, és kedden jelentette be azt a választási bizottságnak. Ennél többet azonban nem kívánt közölni. Csach Gábor, a Fidesz balassagyarmati elnöke úgy nyilatkozott, hogy Kenessey Miklós a Fidesz jelöltje javára lépett vissza.
A párton kívüli jelöltet az MDF vezetői kedd óta nem tudják elérni. Eötvös Mihály, az MDF Nógrád megyei elnöke azt közölte, hogy mélységesen erkölcstelennek tartja jelöltjük eljárását. Mint mondta, levonják a konzekvenciát, Kenessey Miklós még egyszer nem kap lehetőséget az MDF színeiben.
A balassagyarmati választókerületben Balla Mihály (Fidesz-KDNP) végzett az első helyen az első fordulóban 49,70 százalékkal, 4007 szavazattal előzve meg a második helyen álló MSZP-jelöltet. Kenessey Miklós MDF-es jelölt 1159 szavazattal lett a harmadik.
Közben Demeter Ervinnek, a Fidesz egri jelöltjének a támogatására szólítja fel a választókat a körzet MDF-es és MIÉP-Jobbikos jelöltje. Kelemen Csaba (MDF) és Gyulai Katalin (MIÉP-Jobbik) ugyan nem jutottak be az első fordulóba, de mint mondták, most azért fognak össze, mert kormányváltást szeretnének.
Az MDF Országos Választmánya csütörtökön tanácskozik a párt második körbe jutott jelöltjeivel Budapesten, várhatóan itt fog eldőlni, hogy a jelöltek indulnak-e, vagy sem a választás második fordulóban.
Árulásról beszél a balatonlellei MDF-es vezető
Lemondott az MDF balatonlellei szervezetének elnöke. Szomolányi István azt is bejelentette csütörtökön, hogy az országos választmányi elnökségi tagságáról is lemond és megválik 18 éves párttagságától, döntéséről levélben értesítette a pártot, illetve az Országos Választmány és a megyei választmány elnökét. Szomolányi István úgy fogalmazott: "cserbenhagyni szövetségesünket árulás, az árulók jutalma a megvetés". Erre a lépésre sem a pártra szavazó választók, sem a tagság nem hatalmazott fel senkit - tette hozzá.
Szomolányi István közleményében azt írta: "Utolsó elnöki tevékenységemben felszólítottam az MDF-re szavazókat és a tagokat, hogy a második fordulóban támogassák az állva maradt, győzelemre esélyes jobboldali fideszes képviselőjelöltet." Az érintett választókerületben indult egyébként Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője is, aki a harmadik helyen végzett.
Az állva maradt MDF-jelöltek kérdése azután vált különösen fontossá, hogy a párt meglepetésre átlépte a parlamenti küszöböt, és kiderült, támogatása nélkül a Fidesznek kevés esélye van arra, hogy fordítson a számára kedvezőtlen választási eredményen.
Az MDF elnöksége hétfőn azt javasolta a jelölteknek, hogy ne lépjenek vissza a Fidesz javára, ennek ellenére már Kenessey előtt is többen jelezték - az orosházi Dominkó Sándor és a siófoki Varga Zsolt -, a második fordulóban nem indulnak, hogy így segítsék elő a Fidesz győzelmét.
A kecskemétiek kitartanak
Több MDF-es jelölt ugyanakkor kiállt csütörtökön pártja mellett. Veres Edit, a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei 8. választókerületben induló (az első fordulóban 2,7 százalékkal harmadik helyen végzett) politikus sajtóhoz eljuttatott levelében azt írja: "Meggyőződésem, hogy a Fidesz-MPSZ a győzelemhez szükséges szavazatait nem abból a szavazóbázisból tudja megszerezni, amely rám szavazott... Szavazóimtól a Magyar Demokrata Fórum programjának képviseletére és nem más párt jelöltjének támogatására kaptam felhatalmazást, ezért nem lépek vissza a második fordulóban". Veres körzetében a fideszes Molnár Oszkár nyerte az első fordulót, igaz, mindössze 90 szavazattal.
Vereshez hasonlóan jártak el az MDF kecskeméti jelöltjei is. Gavaldi István és Győrfi Attila szintén levélben ismertette álláspontját. Eszerint "a Fidesz nem tudja, és nem is akarja hitelesen képviselni az MDF által vallott értékrendet, ezért szükség van az indulásunkra... Mindent elkövettek azért, hogy Nemzeti Fórummal együtt lehetetlenné tegyék az MDF működését. Ezen kívül mind helyben, mind országosan olyan hibákat követtek el, ami egyértelműen az első forduló elvesztését jelentette. A nagy fölénnyel megnyert, 2002-es helyhatósági választás után a Fidesz átadta Kecskemét város vezetését az MSZP-SZDSZ baloldali frakciónak. Mindezek figyelembevételével úgy döntöttünk, hogy Kecskemét mindkét választókerületében indulunk a második fordulóban".
[origo]/MTI