Abszolút többséget jósol az MSZP-SZDSZ koalíciónak a Szonda Ipsos közvélemény-kutatása. A felmérés és mandátumbecslés szerint a Fidesznek önmagában nincs, az MDF-fel együtt csak matematikailag van némi esélye a győzelemre. Ehhez azonban kiemelkedően hatékony kampány, vagy ellenfél jelentős hibája szükséges. Az MSZP várhatóan 180 (plusz-mínusz 4) mandátummal végez, az SZDSZ-nek 20 (plusz-mínusz 2), a Fidesznek 169 (plusz-mínusz 6), az MDF-nek 12-13 mandátuma lehet - derül ki a Népszabadság által ismertetett felmérésből.
Az el nem dőlt körzetekben a többség (70 százalék) az MSZP-t tartja a választás esélyesének, és még a Fidesz-szavazók körében is többen vannak akik ezt mondják (42 százalék, szemben a saját győzelmet feltételező 32 százalékkal). A lap szerint működésbe lépett a győztes felé húzás jelensége.
A kutatók szerint az MSZP-tábor kötődésének mértéke erősebb, mint a Fidesz támogatóinak elkötelezettsége, viszont a nagyobbik ellenzéki párt hívei a választást követő napokban aktívabbnak, hevesebbnek és kitartóbbnak látszanak. A felmérés szerint ez arra lehet elég, hogy a Fidesz 50-56 egyéni mandátumot szerezzen április 23-án, és így 170-176 helyhez jusson a parlamentben. Az MDF 13 mandátumával együtt ez 186 körüli mandátumot hozhatna a jobboldalnak.
A következő napok közhangulatának változása azonban akármelyik párt előnyére módosíthat még a mandátumok sorsán. A legnagyobb mértékben a nagy pártok táborának aktivitási szintje döntő. A kutatók szerint szélsőséges esetben előfordulhat, hogy 220 mandátumot szerez a jelenlegi koalíció.
A felmérés szerint a két kisebb párt választóinak viselkedése a kormánykoalíció irányába billenti a mérleget. Az SZDSZ-szavazók 80 százaléka, ha kell, a szocialista jelöltre voksol majd. A megosztott, de aktív MDF-tábor 60-66 százaléka a pártvezetést támogatja, és várhatóan körülbelül negyedük szavazna a Fidesz fennmaradó jelöltjére, ha megállapodnának a visszalépésekről. Sokan ugyanakkor bizonytalanok, mert még nincs megegyezés.
A felmérés szerint a kormánykoalíció több mint 200 mandátumot szerezhet akkor, ha a pártok szavazóinak április 23-ig nem változik meg viselkedése, és ez jelentősen akkor sem csökkenne, ha az MDF-es jelöltek végül visszalépnének a fideszesek javára - olvasható a Népszabadságban.