Május 30-én nyújtják be a kormányprogramot, június 14-én megalakulhat az új kormány, az utána következő napon pedig több mint másfél tucat törvényjavaslatot terjesztenek az Országgyűlés elé - jelentette be Gyurcsány Ferenc az MSZP szombati választmányi ülésén. A miniszterelnök elmondta: a jövő héten kezdődik a koalíciós egyeztetés a kormányprogram első változatáról, az utána következő héten pedig a társadalmi csoportok egy-egy képviselőjével tárgyalnak a kormányprogramról, s ezzel egy időben megkezdődik az egyeztetés a kormányzati struktúráról. A kormányprogram végleges formáját május 30-án nyújtják be az Országgyűlésnek. "Szili Kati azt tervezi - reméljük, hogy két nap múlva, három nap múlva házelnökként azt fogja tervezni -, hogy június 14-én esküt tehetnek a kormány tagjai is" - fogalmazott a miniszterelnök.
Gyurcsány Ferenc háromnegyed órás felszólalásában arról beszélt, hogy a kormány mögött 8 millió választópolgár egyharmadának akarata áll, de arra törekszenek, hogy az ország mind a 10 millió határon belül és a sokmillió határon kívül élő magyar hazája legyen. Hosszasan elemezte az ország előtt álló, a globalizációból adódó kihívásokat, s kijelentette: a cél, hogy Magyarország felvegye a versenyt, győzzön, és sikeres legyen. Magyarország az elmúlt ötszáz évben kétféle politikát követett: túlélni akart - ez a jelen is - vagy pedig revansot venni; ehelyett most sikeres "megküzdésre" és a az ebből fakadó nyugodt, építkező, jólétet biztosító politikára van szükség - mondta Gyurcsány Ferenc. "A sikeresek és győztesek közé, de mindahányan" - utalt Csengey Dénes rendszerváltás utáni kijelentésére: "Európába, de mindahányan".
A miniszterelnök szerint az államnak két feladata van: a verseny feltételeinek megteremetése, és a küzdelemben lemaradók segítése, "mert nem csak a győztesekért vagyunk. Együtt maradni és versenyezni, együtt maradni és győzni, ez a modern baloldal politikája" - fogalmazott. Hozzátette: ez a harmadik út; a versenyt felhasználni a magunk javára, úgy, hogy közben felelősek vagyunk egymásért. "Verseny és szolidaritás, ez a sorrend, ha a gazdaságról van szó szolidaritás és verseny, ez a sorrend, ha a társadalmi kötelezettségekről van szó" - mondta a kormányfő. Megjegyezte: a nemzeti büszkeségnek is ebből kell fakadnia, hogy győztesek vagyunk, nem pedig abból, hogy ezer éve itt vagyunk a Kárpát-medencében.