Teljesült, amit az SZDSZ - legalábbis Pető Iván egyik korábbi nyilatkozata alapján - szeretett volna: három minisztérium irányítását kapja meg a liberális párt az új kormányban. A gazdasági minisztériumot Kóka János vezeti, aki eddig is betöltötte ezt a posztot, a környezetvédelmi minisztérium élén marad Persányi Miklós, az egészségügyi posztot pedig Molnár Lajos kapja, aki eddig nem vállalt kormányzati szerepet.
Ezt Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és Kuncze Gábor SZDSZ-elnök jelentette be Velencén, ahol a szabad demokraták parlamenti frakciója tárgyalt a kormányprogramról és a koalíciós megállapodásról.
Elmondták, hogy mindhárom tárca úgynevezett tiszta minisztérium lesz, vagyis az államtitkárt is az SZDSZ adja. A gazdasági tárcánál annyi változás lesz, hogy kiegészül az informatikai területtel, amely jelenleg külön minisztérium alá tartozik, épp a szabad demokrata Kovács Kálmán vezeti.
Molnár Lajos a velencei tájékoztatón elmondta, hogy a vizitdíjról - a betegeknek fizetniük kellene minden alkalommal, mikor felkeresik az orvost - még nincs döntés, de szakértői tárgyalások folynak róla.
Az egészségügyi terület volt az egyik legvitásabb kérdés a két párt között. Az SZDSZ a választási kampány során végig amellett érvelt, hogy egymással versengő magánbiztosítók bevonásával kell finanszírozni az egészségügyet, az MSZP azonban ellenezte ezt. Gyurcsány Ferenc egy korábbi nyilatkozatából kiderült, az a kompromisszum született, hogy előbb végrehajtják az egészségügy reformját, és majd csak 2007 végén döntenek arról, hogy bevezessék-e a magánbiztosítós rendszert. Szerinte ugyanis előtte nincs értelme feltenni ezt a kérdést. Így tehát az SZDSZ megkapta ugyan azt a minisztériumot, amelyet talán leginkább akart, de kérdéses, hogy végre tudja-e hajtani egyik fő ígéretét.
Kóka János azt mondta, örül, hogy ezt a tárcát kapta, és arról beszélt, hogy még nincs döntés az államtitkárokról. Megjegyezte, hogy a kormányprogramba minden lényegesebb ponthoz tett módosító javaslatot. Persányi Miklós pedig csak annyit közölt, hogy folytatni akarja a megkezdett munkát.
11+1 minisztériumot tervez Gyurcsány
Gyurcsány Ferenc elmondta, 11+1 minisztérium lesz, vagyis jelentősen csökken a tárcák száma. A plusz egy minisztérium a kancelláriát takarja. Gyurcsány hozzátette, a minisztériumok irányítása átalakul, változik az államtitkárok szerepe. Részleteket erről sem mondott, viszont a Népszabadság pénteki számában az áll, hogy megszüntetik a közigazgatási államtitkári posztot.
A kormányprogram részleteiről sem Kuncze, sem Gyurcsány nem akart részleteket elárulni. Gyurcsány azt mondta, nem hozhatják nyilvánosságra programot a sajtón keresztül, csak a parlamentnek. Megjegyezte ugyanakkor, hogy az elmúlt hetekben sok részlet került nyilvánosságra a kormányprogramból. Gyurcsány elmondta, hétfőn írják alá a koalíciós megállapodást, és akkor nyújtják be a kormányprogramot a parlamentnek, amely kedden tárgyal róla.
Ki kapja az MSZP-s tárcákat?
Arról, hogy az MSZP-s minisztériumokat ki vezeti, Gyurcsány Ferenc nem beszélt a velencei tájékoztatón. Sőt, internetes naplójáának bejegyzése szerint a jövő hetet szánja a személyi kérdéseknek, ami arra utalhat, lehetséges, hogy még nincs végleges névsor. Eddig csak az biztos, hogy Gráf József marad a földművelésügyi miniszter, ezt már korábban bejelentette a kormányfő.
Az [origo]-nak név nélkül nyilatkozó kormányzati személyek és szocialista politikusok szerint valószínűsíthető, hogy Szilvásy György, a miniszterelnök kabinetfőnöke vezeti majd a Miniszterelnöki Hivatalt, Kiss Péter eddigi miniszter pedig a szociális területtel kibővített munkaügyi tárcát vezeti majd. Visszatér a kormányba Hiller István MSZP-elnök, aki az összevont kulturális-oktatási minisztériumot irányítja majd. Veres János várhatóan pénzügyminiszter marad.
A jogvédők által élesen bírált Lamperth Mónika belügyminiszter távozását korábban sokan biztosra vették, most mégis úgy tűnik, marad, bár ha megoldható, kiszervezik alóla a rendőrséget, és csak az önkormányzati ügyek maradnak nála.
Nagy kérdés, mi lesz Juhász Ferenc honvédelmi miniszterrel, aki több általunk megkérdezett szocialista politikus szerint inkább a pártban folytatná karrierjét, de elképzelhető, hogy az MSZP jövő tavaszi tisztújító kongresszusáig a helyén marad. Az Igazságügyi Minisztérium élén valószínűleg marad Petrétei József, aki a miniszterelnököt elkísérte az ellenzékkel folytatott csütörtöki egyeztetésre is. Nem marad miniszter Göncz Kinga, akinek a tárcáját várhatóan megszüntetik, és a két tárca nélküli miniszter, Baráth Etele és Kolber István megbízatása is megszűnik.